ΑΡΗΣ από άλλον Πλανήτη

ΑΡΗΣ-ΛΑΡΙΣΑ 6-0

31-3-1996.γήπεδο Άρεως,Θεσσαλονίκη

Ο Άρης πέτυχε μια ιστορική νίκη με μεγάλο σκορ και διέλυσε μετά από εκπληκτική εμφάνιση την Λάρισα των πολλών προβλημάτων με 6-0, σπρώχνοντας την προς τον υποβιβασμό.

? Ο Πανόπουλος,από τους πρωταγωνιστές του αγώνα.

Κι όμως μέχρι και το 57ο λεπτό κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί μια τέτοια εξέλιξη.Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων άργησε να έρθει αν και οι Πανόπουλος (22΄ ), Σιμιόνοβιτς (44΄) και Μητσιμπόνας είχαν κάποιες ευκαιρίες να σκοράρουν.

Η ομάδα μας προηγήθηκε στο 10΄με το γκολ του Μαυρογεννίδη,ήταν καλύτερη,ωστόσο οι Λαρισαίοι από την πλευρά τους με αντεπιθέσεις προσπαθούσαν για την ισοφάριση.

Στην αρχή της επανάληψης η Λάρισα πλησίασε στο 1-1 με τον Έμπε που απέτυχε από κοντά να σκοράρει μετά από πάσα του Στόικα.

Η επιθετικότητα του Άρεως θα καρποφορήσει στο 57΄,ο Κούβαλης έβγαλε θαυμάσια σέντρα στο κεφάλι του Μιλόγιεβιτς και αυτός με ψύχραιμη κεφαλιά έκανε το 2-0.

Ήταν η αρχή του τέλους για την Λάρισα λόγω της εμφάνισης…των Αρειανών που έμοιαζαν να είναι από άλλον πλανήτη.

Το 3-0 έγινε στο 67΄ όταν ο Μιλόγιεβιτς πάσαρε στον Πανόπουλο και αυτός έστειλε ένα κεραυνό που άφησε άναυδο τον Μιχαήλ.

Μια ευκαιρία είχε η Λάρισα πριν το 4-0, όταν ο Νεμπεγλέρας μόνος με τον Καρκαμάνη ηττήθηκε από τον διεθνή γκολκήπερ των κιτρίνων.

Μια ανατροπή του Πανόπουλου στο 75 από τον Μητσιμπόνα έδωσε την ευκαιρία στον Σιμόνοβιτς να κάνει το 4-0 μ’ εύστοχη εκτέλεση του πέναλτυ που καταλόγισε ο διαιτητής Ψυχομάνης.

Ο χορός των γκολ στο Χαριλάου έκλεισε στο 85′ και 90΄ μ’ εκτελεστή τον Μιλόγιεβιτς που στην πρώτη περίπτωση εκμεταλλεύθηκε θαυμάσια σέντρα του Μαυρογενίδη και με κοντινή κεφαλιά σκόραρε ενώ στο 90΄ έπαιξε το 1-2 με τον Πανόπουλο, πριν στείλει τη μπάλα στα δίκτυα μετά την αποτυχία του Μιχαήλ να αποκρούσει σε σέντρα σουτ του Πανόπουλου.

Οι παίκτες του Άρεως είχαν απόλυτη αποτελεσματικότητα στον επιθετικό τομέα αλλά και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας σ’ όλο το γήπεδο. Η σταθερότητα της αμυντικής γραμμής δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Καρκαμάνη.Κορυφαίοι της ομάδας μας ήταν οι Πανόπουλος,Μιλόγεβιτς,Κούβαλης και Μαυρογενίδης.

Η Λάρισα μέχρι το 2-0 πάλεψε,κατόπιν όμως κατέρευσε και είναι φανερό ότι βρίσκεται σε δύσκολη θέση,όσον αφορά την παραμονή της στην κατηγορία. Ξεχώρισαν οι Ταξιάρχης και Έμπε.

Εύκολο ματς για το διαιτητή κύριο Ψυχομάνη.

ΑΡΗΣ: Καρκαμάνης, Μητσόπουλος, Ποζαπαλίδης, Μαυρογενίδης, Κούβαλης (80΄ Λουμπούτης), Λεκμπέλο, Κωφίδης, Μιλόγιεβιτς, Πανόπουλος, Σιμόνοβιτς, Δαλκίδης (55΄ Τουντζιάρης).

ΣΤΟ 91΄ ΛΕΠΤΟ…

• Στο γήπεδο ο Άρης “οργίαζε”,στην κερκίδα όμως η εικόνα ήταν απογοητευτική.Ούτε 3.000 δεν ήταν οι φίλαθλοι που παρακολούθησαν το ματς.
  • Ήταν μια από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της ομάδας.
  • Στα πλαίσιο της Α΄εθνικής μεγαλύτερο νίκη είναι το 7-0 επί της Λεμεσού την περίοδο 1968-69.
  • “Η σημερινή εμφάνιση και η ήττα είναι ντροπή για τη Λάρισα και μαύρη μέρα για την ιστορία της”,δήλωσε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός της ΑΕΛ Ανδρέας Μιχαλόπουλος.