ΑΡΗΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-0

31 Αυγούστου 2008

«Κλεάνθης Βικελίδης», Θεσσαλονίκη

Με αλλαγές επιτυχημένες από τον προπονητή, με την αγωνιστικότητα των παικτών και την υπομονή των Αρειανών  στην κερκίδα, η ομάδα μας μπήκε με το δεξί στη νέα αγωνιστική χρονιά, νικώντας με  2-0 το μαχητικό και καλοστημένο Λεβαδειακό.

Με το νικηφόρο ντεμπούτο στο πρωτάθλημα ο Άρης ξεπερνά το σοκ του αποκλεισμού από τη Σλάβεν, ενώ με κριτήριο την εικόνα της ομάδας στα δύο ημίχρονα, ο Κίκε Ερνάντεθ επανεξετάζει τις ιδέες του για τους βασικούς και τη διάταξη των «κίτρινων».

Όταν Χαβίτο και Βλόνταρτσικ πέρασαν στο παιχνίδι, στο δεύτερο ημίχρονο του ματς με τον Λεβαδειακό, τότε οι «κίτρινοι» κατάφεραν να λυγίσουν την ομάδα της Βοιωτίας,επικρατώντας τελικά με 2-0.

Λίγες μέρες μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό στην Κροατία από την Σλάβεν,η νίκη στον αγώνα με τη Λειβαδιά φάνταζε σαν ένα καλό γιατρικό,προκειμένου ο οργανισμός ΑΡΗΣ,να επανέλθει σε κανονική λειτουργία.Το παιχνίδι δεν ήταν εύκολο και ο Άρης χρειάστηκε κουραστεί για να φτάσει στην επιτυχία.

Ο Κίκε Ερνάντεθ επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι με σύστημα 4-2-3-1 και τον Κόκε μόνο του στην επίθεση. Ο Αρης είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στη δημιουργία φάσεων. Παιχνίδι κέντρου παιζόταν, με τον Άρη να έχει την κατοχή της μπάλας.

Ωστόσο, με τον δραστήριο Νέτο, είχε την ευκαιρία να ανοίξει νωρίς το σκορ.Ο Βραζιλιάνος αμυντικός έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κόκε βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά ο Μπλάζιτς κράτησε το 0-0 για τον Λεβαδειακό.

Ο Άρης συνέχιζε να έχει την υπεροχή, ωστόσο δυσκολευόταν να απειλήσει τον Μπλάζιτς.

Οι επικίνδυνες φάσεις για τα καρέ του Μπλάζιτς ήταν ελάχιστες. Ενα σουτ του Τόνι Κάλβο στο 25’ ήταν η μόνη αξιοσημείωτη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Λεβαδειακός είχε κλείσει καλά τους διαδρόμους και μάλιστα μετά το 25΄ βγήκε στην επίθεση. Στο 27΄ είχε μία καλή ευκαιρία με τον Μοντόγια, ο οποίος σούταρε άουτ.

Ο Κίκε Ερνάντεθ άλλαξε το σύστημα του Αρη σε 4-4-2, με τον Τόνι Κάλβο να είναι παρτενέρ του Κόκε στην επίθεση. Ούτε κι έτσι, όμως, κατάφερε ο Αρης να φτάσει στο γκολ.

Μάλιστα, η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Λεβαδειακό. Ο Εμεράν βρήκε τον Μοντόγια μέσα στην περιοχή του Άρεως, αλλά ο Κέλεμεν μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Με αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Αρης, καθώς ο Βλόνταρτσικ πήρε τη θέση του Τόνι Κάλβο και ο Φελίπε Σανσόν τη θέση του Τιάγκο Ζεντίλ. Έτσι, ο Αρης έπαιζε πια ένα καθαρό 4-4-2 με τον Βλόνταρτσικ να γεμίζει την περιοχή και τον Κόκε να κινείται περισσότερο περιφερειακά.

Με αυτές τις αλλαγές ο Αρης κινήθηκε καλύτερα πατώντας περισσότερο στην περιοχή του Λεβαδειακού, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να φτάσει στο γκολ.

Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Βούκοτιτς πρόσεχε ιδιαίτερα την άμυνά της και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να απειλήσει. Σε μία από αυτές τις περιπτώσεις μάλιστα στο 55΄ ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά, ο Γιάχιτς πρόλαβε και απομάκρυνε.

Στο 57΄,ο Ερνάντεθ,ρισκάροντας περισσότερο, πέρασε τον Χαβίτο στη θέση του Γκαρσία. Ο Ισπανός άσσος θα δικαιώσει τον προπονητή του λίγο αργότερα…

Η ομάδας μας μπόρεσε να φτάσει στο γκολ στο 66΄ λεπτό, χάρη στον συνδυασμό δύο παικτών που πέρασαν ως αλλαγή στο παιχνίδι. Ο Χαβίτο βρήκε με μακρινή μπαλιά τον Βλόνταρτσικ, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή, έβγαλε την παράλληλη σέντρα, η μπάλα έφτασε και πάλι στον Χαβίτο, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπλάζιτς και έκανε το 1-0 για τον Αρη.

Αυτό το γκολ έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για τους παίκτες του Αρη, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν. Ο κόσμος του Αρη, που είχε γεμίσει το «Κλεάνθης Βικελίδης» ζητούσε άλλο ένα γκολ και αυτό ήρθε στο 78΄ με τον Βλόνταρτσικ.

Χαβίτο, Κόκε και Βλόνταρτσικ συνδυάστηκαν όμορφα μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού και ο Πολωνός επιθετικός του Αρη έκανε το 2-0.

Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος και ο Αρης ξεκίνησε με τρίποντο τη νέα σεζόν της Σούπερ Λίγκα.

Διαιτητής: Κάκκος (Κέρκυρας)

ΑΡΗΣ (Ερνάντεθ): Κέλεμεν, Νέτο, Μάρκο Αουρέλιο, Ρονάλντο, Γιάχιτς, Γκαρσία (57 Χαβίτο), Πρίττας, Κάλβο (46 Βλόνταρτσικ), Ρεγκέιρο, Τιάγκο (46 Σανσόν), Κόκε

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Εμεράν, Τζωρμπατζάκης, Καψής, Μασάδο (83 Τριποτσέρης), Γκεοργκίεφ, Μπασαλά (71 Κιάσσος), Μοντόγια (80 Βασιλείου), Λεονάρντο, Ντιμπαλά, Ζησόπουλος.

Στο 91΄λεπτό…

• Παρά το σοκ και την πίκρα του αποκλεισμού, το γήπεδο ήταν γεμάτο από 18.000 ενθουσιώδεις Αρειανούς. Αν κάποιος δεν ήξερε το αποτέλεσμα με την Σλάβεν,θα πίστευε ότι η ομάδα έχει προκριθεί και οι φίλαθλοι γιορτάζουν την πρόκριση με τη μαζική τους παρουσία στο γήπεδο!
  • Σε αντίθεση με το κακό κοουτσάρισμα στην Κροατία,στο ματς με τη Λειβαδιά, ο Κίκε Ερνάντεθ έκανε τις σωστές κινήσεις και η ομάδα έφτασε τελικά στη νίκη.