AΡΗΣ-ΠΑΟΚ 1-2, 19.3.2023

“Κλεάνθης Βικελίδης”,Θεσσαλονίκη

Απρόσμενη ήττα αντί για νίκη

Ένα ματς που έπρεπε να το έχει τελειώσει στο πρώτο μέρος ο εξαιρετικός στο διάστημα αυτό Άρης, «γύρισε» στην επανάληψη με τις αποφάσεις διαιτητή και war.H oμάδα μας προηγήθηκε με γκολάρα του Πάλμα στην αρχή του ημιχρόνου,έχασε σωρεία ευκαιριών,στην επανάληψη όμως ένα πέναλτι-φάντασμα και ένα οφσάιντ γκολ έφεραν την ήττα.

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Τερζής, που είχε εκ νέου τον Σιαμπάνη στην εστία και τους Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς και Μαζικού στην άμυνα. Στον άξονα έπαιξαν οι Νταρίντα, Ετέμπο, με τους Γκαρσία, Πάλμα, Ιτούρμπε πίσω από τον Καμαρά.

Ο Άρης από την αρχή φαινόταν να πατά καλύτερα στο γήπεδο. Ο Λούις Πάλμα ήταν αυτός που «ζωγράφισε» στο χορτάρι με ένα θαυμάσιο προσωπικό τέρμα.Ο 23χρονος επιθετικός πήρε την μπάλα σχεδόν από τη γραμμή του κέντρου, δεν βρήκε κανέναν στο διάβα του και βλέποντας τον Κοτάρσκι έξω από την εστία του έκανε υποδειγματικό πλασέ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας…1-0

Ο Άρης απέκτησε την ψυχολογία του αγώνα κι αυτό φάνηκε στα λεπτά που ακολούθησαν.

Ο Ματέο Γκαρσία,δραστήριος και κεφάτος στο πρώτο ημίχρονο. θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 23’ αλλά στη σέντρα του Ιτούρμπε  η μπάλα ήταν λίγο πιο ψηλά απ’ ότι ήθελε ο Αργεντίνος χαφ των «κίτρινων».

Ο αντίπαλος ήταν αργός και καθόλου δημιουργικός σε αντίθεση με την εικόνα του σε προηγούμενα παιχνίδια.Τα δοκάρια σε δυο φάσεις τον έσωσαν από μια δεύτερη παραβίαση της εστίας του.

Στο 38ο λεπτό ο Ιτούρμπε απείλησε με κεφαλιά σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι,ενώ στο κόρνερ που ακολούθησε και μετά από κεφαλιά του Φαμπιάνο η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ. Πέραν αυτών των φάσεων, ο Άρης σε τουλάχιστον τρεις ακόμη περιπτώσεις είχε τις προϋποθέσεις για γκολ αλλά δεν τις αξιοποίησε.Μια άστοχη κεφαλιά του Ολιβέιρα στο 44ο αποτελεί την τελευταία αξιοσημείωτη φάση πριν την ανάπαυλα. Κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ, που είχε αλλαγές στην ενδεκάδα του, να αποκτά την πρωτοβουλία,χωρίς όμως να είναι απειλητικός.Όλα αυτά μέχρι το 65ο όταν από πλάγιο που εκτελέστηκε με τον παίκτη να πατά τη γραμμή(!),ο Σβάμπ βούταρε θεαματικά μπροστά στον Μπράμπετς.Το VAR καλεί τον διαιτητή να δει τη φάση και εκείνος δείχνει τη βούλα.Με εύστοχη εκτέλεση του Σβάμπαν έγινε το 1-1 στο 68’.

Μέσα σε πέντε λεπτά  ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε δεύτερο γκολ το οποίο ακυρώθηκε αρχικά για οφσάιντ αλλά κατόπιν χρήσης VAR μέτρησε κανονικά!Σκόρερ ο Ζίβκοβιτς, που εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση του Σιαμπάνη σε μπαλιά του Σάστρε και σκόραρε μέσα από την περιοχή.Η εικόνα με τις «πειραγμένες» γραμμές στο πλάνο εγείρει αμφισβήτηση για την εγκυρότητα του τέρματος.

Το άσχημο για την ομάδα μας είναι ότι στο διάστημα που απέμενε δεν μπόρεσε να πιέσει και να διεκδικήσει την ισοφάριση.Άρχισαν βέβαια και οι θεατρινισμοί  με τους αντιπάλους να πέφτουν με το παραμικρό στο χορτάρι,οι διακοπές λόγω ρίψης αντικειμένων από κάποιους ανόητους φιλάθλους και το αποκορύφωμα, η γενικευμένη σύρραξη που προκλήθηκε από τον πάντα προκλητικό όσο και γραφικό πια κ. Λουτσέσκου.

Ο Σουηδοιρακινός Μοχάμεντ Αλ Χακίμ και ο Αλβανός Τζάτζα στο war εξ΄αρχής ήταν περίεργες επιλογές για ένα τέτοιο ματς.Οι αποφάσεις τους όλες έπληξαν τον Άρη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Άρης (Τ. Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (86’ Πϊρσμαν), Νταρίντα, Ετέμπο (86’ Νταμπό), Γκαρσία (80’ Γκρέι), Πάλμα (86’ Χριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (80’ Καμάτσο), Καμαρά

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46’ Σάστρε), Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46’ Σβαμπ), Νάρεϊ (46’ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς (88’ Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα (62’ Μπράντον)

‘Ετσι το είδαν…

Τερζής:«Το αποτέλεσμα και το σκορ είναι μαγική εικόνα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί και αν είχαμε λίγη τύχη θα μπορούσε το σκορ να είναι και 3-0. Στο δεύτερο δεχθήκαμε δύο γκολ χωρίς καν να δεχτούμε φάση.Είδα τη φάση του πέναλτι στα αποδυτήρια, δεν υπάρχει καν επαφή. Δεν υπάρχει πέναλτι. Ο Μπράμπετς δεν ακουμπάει καν τον επιθετικό του ΠΑΟΚ.Μπήκαν στο παιχνίδι με ανύπαρκτο πέναλτι. Έπρεπε να έχουμε τελειώσει το παιχνίδια από το πρώτο ημίχρονο. Μας αδικεί και το αποτέλεσμα, μας αδικεί και το σκορ».

Λουτσέσκου:«Προετοιμάσαμε το παιχνίδι για να παίξουμε με διαφορετικό τρόπο αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε αίσθηση του αγώνα κι ένταση. Δεχθήκαμε το γκολ πολύ νωρίς από το όμορφο τελείωμα του Πάλμα. Εκεί χάσαμε την αυτοπεποίθησή μας και ο Άρης ήταν καλύτερος από εμάς. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε εντελώς διαφορετική αντίδραση, αυτοπεποίθηση. Παίξαμε με μεγαλύτερη ένταση και επιθετικότητα. Συζητήσαμε και αποφασίσαμε ότι δεν πρέπει να χάσουμε αυτό το παιχνίδι. Μέτρησε το πνεύμα της ομάδας και καταφέραμε να πάρουμε το αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο χάσαμε πολλά εύκολα λάθη. Ο Άρης κέρδισε μπάλες και κέρδισε πολλές επιθετικές μεταβάσεις καθώς αυτό είναι ένα από τα ατού του».

Στο 91ο λεπτό…

• Πρώτος αγώνας για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος,πρώτο ντέρμπι και μια ήττα που δεν άξιζε η ομάδα.
  • Φαντασμαγορική εικόνα πριν την έναρξη με δεκάδες καπνογόνα,ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι οι παίκτες κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο φορούσαν την επετειακή πρώτη επίσημη φανέλα του 1914.
  • Ένα από τα ωραιότερα γκολ του πρωταθλήματος ήταν αυτό που έβαλε ο Πάλμα,ποδοσφαιριστής που συνηθίζει να πετυχαίνει όμορφα τέρματα.Είναι αλήθεια ότι η ομάδα στερήθηκε τον Ονδουριανό και τις πολύτιμες υπηρεσίες του λόγω προβλημάτων τραυματισμού.
  • Ήταν εντελώς άστοχες και απαράδεκτες οι ρίψεις αντικειμένων στο β΄μέρος στη γωνιά του κόρνερ τη στιγμή που η ομάδα πάλευε μέσα στο γήπεδο.Τέτοιες ενέργειες πάντα ευνοούν τον αντίπαλο.
  • Ο Σουηδοιρακινός διατητής και ο Αλβανός βαρίστας κλήθηκαν να παίξουν σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι.Φυσικά “διέπρεψαν” με τις αποφάσεις τους και έφεραν σε πέρας το έργο που τους ανέθεσαν ο αρχιδιαιτητής Μπένετ και ο πρόεδρος της ΕΠΟ Μπαλτάκος.Άλλος ένας αγώνας που ο Άρης αδικείται και χάνει βαθμούς.
  • Επεισοδιακό ήταν το φινάλε,καθώς μία κόντρα ανάμεσα στον Κάργα και Γκρέι προκάλεσε έκρηξη στο γήπεδο. Αρχικά υπήρξαν διαμαρτυρίες για καθυστέρηση από τον αμυντικό του Δικεφάλου που έπεσε για πολλοστή φορά στο χορτάρι, ενώ στη συνέχεια υπήρξαν χειρονομίες από τον Βιεϊρίνια και τον Ολιβέιρα προς την εξέδρα.
  • Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα η κατάσταση ξέφυγε, οι δύο πάγκοι μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πιάστηκαν στα χέρια, ενώ στον αγωνιστικό χώρο κατέβηκε και ο Θόδωρος Καρυπίδης, ο οποίος αρχικά φώναζε στον Ραζβάν Λουτσέσκου «σταμάτα να προκαλείς», ενώ στη συνέχεια είχαν έναν θερμό τετ α τετ όπου αντάλλαξαν διάφορα… γαλλικά.
  • Την ίδια ώρα έπεφταν αντικείμενα και από την εξέδρα, με τον διαιτητή να αποβάλει τον προπονητή του ΠΑΟΚ, διότι πέταξε αντικείμενο στην εξέδρα, αλλά και για εξύβριση!
  • Στο συνήθη ρόλο του ο προκλητικός Ρουμάνος προπονητής που όλα τα βλέπει ασπρόμαυρα,πάντα μέσα από τη περίεργη λογική που έχει, με μόνο κριτήριο το συμφέρον του.Ενώ η κάμερα τον “συνέλαβε” να πετά μπουκάλι στην κερκίδα ,εκείνος το αρνήθηκε!
  • Απίστευτη καταγγελία έκανε ο Θόδωρος Καρυπίδης για τον Μπαλτάκο ότι σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχε τον απείλησε λέγοντας του ότι«Θα γ@@@@ω και εσένα και όλο τον Άρη».