Πέμπτη 8 Αυγούστου 2019

Μόλντε – Άρης 3-0

Γ΄προκριματικός γύρος Γιουρόπα Λιγκ

«Aker Stadion»,Μόλντε

Κάκιστος ο  Άρης ηττήθηκε εύκολα  3-0 στη Νορβηγία από τη Μόλντε,κάνοντας τρομερά δύσκολη τη ρεβάνς σε μια βδομάδα στη Θεσσαλονίκη. Τίποτε δεν πήγε καλά για την ομάδα μας που δέχτηκε δύο γκολ σε πέντε λεπτά,ενώ είχε και την αποβολή του Φραν Βέλεθ.

Νευρικότητα,λάθη, έλλειψη σχεδίου,κακή οργάνωση, όλα από την αρχή εξελίχτηκαν στραβά για τον Άρη.Μια ομάδα δίχως αρχή, μέση και τέλος,με επιπολαιότητα στο παιχνίδι της, με τρομερά κενά στην άμυνα και δίχως φαντασία και κίνηση στην επίθεση. Η Μόλντε εκμεταλλεύτηκε πλήρως την ευκαιρία,επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι βρίσκεται σε πολύ καλύτερη αγωνιστική κατάσταση. Πλέον η ομάδα μας καλείται να πετύχει ένα θαύμα στις 15 Αυγούστου στον δεύτερο αγώνα στη Θεσσαλονίκη.

Ο προπονητής του Άρεως επέλεξε να παίξει με τρία αμυντικογενή χαφ,προφανώς για να ελέγξει καλύτερα την επιθετικότητα της Μόλντε.Αυτό βέβαια που δεν περίμενε ο ίδιος ούτε και κανένας από εμάς, ήταν η επιπολαιότητα και τα αβίαστα λάθη των παικτών που έδιναν συνεχώς δικαιώματα στους Νορβηγούς να βγαίνουν απειλητικά στην επίθεση.

Το γκολ  δεν άργησε να έρθει.Στο 27΄ο  Ροζ έχασε την μπάλα,οι Νορβηγοί συνδυάστηκαν άψογα,σαν σε προπόνηση, και ο Έικρεμ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Μετά από μόλις τρία λεπτά και πάλι ο Ρόουζ έκανε λάθος γυρίζοντας άτσαλα στον Κουέστα,αυτός πάσαρε σε αντίπαλο και μετά από ένα «γαϊτανάκι» προσπαθειών, με σουτ του Χέσταντ από το ύψος της μικρής περιοχής  έγινε το 2-0.

Με το 2-0 στην πλάτη από το πρώτο ημίωρο,ήταν φανερό ότι το απόγευμα στη Νορβηγία δε θα ήταν εύκολο. Η ομάδα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να σταθεί στα πόδια της.

Οι παίκτες μας  έψαξαν φάση μέσα από τις στημένες μπαλιές, όλες πέρασαν ανεκμετάλλευτες ενώ στο 40ο λεπτό είδαν τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούσει εντυπωσιακά σουτ του Ντιγκινί εκτός περιοχής. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 2-0 με την  Μόντε να είναι εύστοχη στις δύο από τις τρεις προσπάθειές της.

Β΄μέρος

Ο Άρης μπήκε  καλά στο δεύτερο ημίχρονο, αναζητώντας το γκολ που θα του έδινε ελπίδες για τη ρεβάνς. Η ομάδα  μας δεν εκμεταλλεύτηκε  την υπεροχή της, καθώς δύο σουτ του Ιντέγε από πλάγια θέση δεν θα μπορούσαν να απειλήσουν. Από κακή εκτίμηση μιας φάσης από τον Κόρχουτ, οι γηπεδούχοι βρήκαν τη μεγάλη φάση (στο 54’) όπου ο Τζέιμς πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Σούντγκρεν έσωσε τον Άρη από το τρίτο τέρμα.

Στο 64΄θα γίνει η καθοριστική φάση του β΄μέρους.Από λάθος μαρκαρίσματα,  με μία σχεδόν πάσα ο Τζέιμς βρέθηκε μόνος του με τον Βέλεθ. Πιο γρήγορος από τον κεντρικό αμυντικό του Άρη πήρε προβάδισμα ενός σώματος και ο τελευταίος, αφού τον ανέτρεψε, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Μάλιστα ο Βέλεθ τραυματίστηκε στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον Νιγηριανό επιθετικό. Αμέσως το κενό του στην άμυνα κλήθηκε να καλύψει ο Γιώργος Δεληζήσης, που μπήκε στη θέση του Μπάσα.

Η δεύτερη κίνηση του Άρη ήταν η χρησιμοποίηση του Γιάννη Φετφατζίδη αντί του Τόνσο, ο οποίος σ’ ένα ακόμη παιχνίδι απογοήτευσε.

Το ματς ισορροπούσε σε τεντωμένο σχοινί,με τον Άρη των δέκα παικτών να θέλει να βάλει ένα γκολ, και τη Μόλντε να καραδοκεί για ένα τρίτο τέρμα που θα την έκανε απόλυτο φαβορί για την πρόκριση.

Στο αγώνα μπήκε και ο ταχύς Λάρσον στη θέση του Ιντέγε,ωστόσο ήταν φανερό ότι ο Άρης δυσκολευόταν να κάνει ευκαιρία για γκολ.Πιο πιθανό ήταν να σκοράρει η Μόλντε.Πράγματι στο 87ο λεπτό ο Έλινγκσεν με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 3-0.

Ο ΑΡΗΣ

Ο Άρης έκανε μια κάκιστη εμφάνιση, με πολλά λάθη που τον οδήγησαν σε μια «εύκολη» ήττα, δεν άξιζε τίποτε περισσότερο από αυτό που πήρε. Αυτό εκμεταλλεύτηκε η Μόλντε και είχε τόσο μεγάλη ακρίβεια στην εκτέλεση.

Ασταθής ήταν ο Κουέστα, προβληματική εμφάνιση από τον Σούντγκρεν από τη πλευρά του οποίου γίνονταν οι περισσότερες προσπάθειες των Νορβηγών. Μέτριος ο Κόρχουτ,με πολλά και αδικαιολόγητα λάθη ο Ροζ, μοιραίος και ο Βέλεθ. Προσπάθησε ο Σάσα που στάθηκε αξιοπρεπώς, με πολλά νεύρα ο Ματίγια, έγινε αλλαγή ο Μπάσα μετά την αποβολή,ενώ οι επιθετικοί κινήθηκαν σε ρηχά νερά.

Οι Νορβηγοί,που σημειωτέον είναι σε πλήρη αγωνιστική δράση,είναι σίγουρο ότι δεν περίμεναν τόσο εύκολα να φτάσουν σε μια ευρεία νίκη.

Ο Γκαμπριέλσεν ήταν ο κορυφαίος Νορβηγός που έκανε το παιχνίδι από το κέντρο της άμυνας, επιβεβαιώνοντας τον σπουδαίο ρόλο του στη Μόλντε. Καλή απόδοση είχαν και οι Χέσταντ και Έικρεμ.

Ο διαιτητής κ. Μαριάνι ήταν καλός και πολύ άνετος στη διαχείριση των καταστάσεων του αγώνα.

Οι συνθέσεις

ΜΟΛΝΤΕ (Μόε): Κράνινξ, Μπγιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Έικρεμ, Τζέιμς, Χουσάιν (72’ Έλιγκσεν), Άουρσνες, Χάραλντσέιντ, Χέσταντ (90+2 Μόστρεμ), Χάουγκεν, Ομοϊουάνφο (85’ Κνούτζον).

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (68’ Δεληζήσης), Ματίγια, Σάσα, Τόνσο (74’ Φετφατζίδης), Ντιγκινί, Ιντέγε (80’ Ιντέγε).

Δηλώσεις

Παντελίδης :«Η παρουσία μας γενικά ήταν καλή. Τα λάθη είναι από αυτά που δεν περιμένεις να δεις. Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαμε με διάθεση να πετύχουμε ένα τέρμα. Με τον τρόπο που μπήκαμε στο β’ μέρος δείξαμε ότι θα μπορούσαμε, αλλά ήρθε η αποβολή και μας σκότωσε εντελώς. Δεν μας πήγε τίποτα καλά. Το βάρος θα το σηκώσω εγώ, δεν θα τα παρατήσουμε τον επαναληπτικό. Ασφαλώς και είναι δύσκολη η ρεβάνς. Στο ματς από το 60’ και μετά αλλάζει αυτή η ομάδα, δεν είναι και τόσο ποιοτική, αλλά εμείς δεν είχαμε 11 ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο για να πιέσουμε.

Ασφαλώς δεν περίμενα να δω κάποια πράγματα που κάναμε εμείς. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα ρίξω ευθύνη σε κάποιον παίκτη, πρώτα εγώ έχω την ευθύνη που επιλέγω ποιος θα παίξει. Δεν θέλω να πω παραπάνω πράγματα γιατί ίσως και να είναι λάθος εκτίμηση.

Ο Βέλεθ είχε ένα θέμα στο γόνατο από το ζέσταμα. Δεν ήταν τόσο σοβαρό για να πάμε σε αλλαγή».

Στο 91΄λεπτό…

• Με ποινή αποκλεισμού μιας αγωνιστικής τιμωρήθηκε από την πειθαρχική επιτροπή της ΟΥΕΦΑ ο Σάββας Παντελίδης και γι΄ αυτό δεν κάθισε στον πάγκο του Άρη κόντρα στην Μόλντε.Από την κερκίδα έδινε τις οδηγίες του στο βοηθό του που ήταν στον πάγκο της ομάδας.
  • Η Μόλντε ΦΚ (νορβηγικά: Molde FK) με δύο πρωταθλήματα και τέσσερα κύπελλα στη Νορβηγία είναι μια από τις δύο ομάδες της σκανδιναβικής αυτής χώρας που έχει παίξε στο Τσάμπιονς Λίγκ.
  • Ένα πραγματικό στολίδι, δίπλα στη θάλασσα είναι το γήπεδο της Μόλντε.Εντυπωσιάζει με την ομορφιά του και τη λειτουργικότητά του. Είναι περίπου 12.000 θέσεων και διαθέτει πλαστικό τάπητα. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πόλη Μόλντε έχει μόνο 23.000 κατοίκους…
  • Το πολύ μακρινό και δαπανηρό ταξίδι σε μια χώρα που είναι από τις ακριβότερες του κόσμου, εμπόδισε τους φίλους του Άρη να βρεθούν στο Μόλντε.
  • Ο ΑΡΗΣ εμφανίστηκε με την κατακίτρινη φανέλα ενώ οι γηπεδούχοι φορούσαν τις μπλε εμφανίσεις.