Βόλος-ΑΡΗΣ 0-3

24.4.2023,Πανθεσσαλικό στάδιο,Βόλος

Τριάρα και εξασφάλιση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου

Ο Άρης έδειξε ξεκάθαρα στον Βόλο ποιος θα εξασφαλίσει το πέμπτο ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσα από το εμφατικό πέρασμά του (0-3) από το Πανθεσσαλικό χάρη στα γκολ των Νταρίντα, Καμαρά (2).Με τη νίκη του αυτή απόκτησε πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων έναντι των Θεσσαλών στη βαθμολογία.

Με διάταξη 4-2-3-1 κατέβασε τον Άρη ο Τόλης Τερζής. Στην εστία ο Κουέστα, με τους Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Πίρσμαν, Μαζικού στην τετράδα της άμυνας. Νταμπό, Ετέμπο στα χαφ, με τους Ιτούρμπε, Νταρίντα, Πάλμα στη μεσοεπιθετική τριπλέτα και τον Καμαρά σε ρόλο φορ.

Από τα πρώτα λεπτά ο Άρης ήταν κυρίαρχος  στον αγώνα με σαφή διάθεση να πιέσει για να σκοράρει. Η πρώτη φάση έγινε στο 24’ όταν ο Λούις Πάλμα τα έκανε όλα υπέροχα, όχι όμως και ο Αμπουμπακάρ Καμαρά καθώς από πλάγια θέση απέναντι στον Κότνικ έκανε ένα άσχημο πλασέ και δεν βρήκε ούτε εστία.

Οι παίκτες μας  βρήκαν το γκολ στο 27ο λεπτό. ο Νταρίντα έξω από την περιοχή έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ με την μπάλα να πηγαίνει στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Κότνικ για το 1-0…

Ο εξαιρετικός στα στημένα Πάλμα απείλησε στο 42’ με εκτέλεση φάουλ, όπου ο Κότνικ είχε εξαιρετική αντίδραση όπως το ίδιο έκανε και ένα λεπτό αργότερα σε κεφαλιά του Φαμπιάνο. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε τράβηγμα του Οζέγκοβιτς στον Νταμπό εντός περιοχής αλλά ο Ευαγγέλου δεν καταλόγισε παράβαση, ούτε παρενέβη το VAR.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους ο Βόλος είχε ανεβάσει ρυθμό προσπαθώντας να απειλήσει, ωστόσο η άμυνα του Άρη εξουδετέρωνε τις περισσότερες φάσεις. Στο 68’ μετά την πάσα του Ντέλετιτς, ο Αρούνα Σι δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οι «κίτρινοι» στην συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία και τη φλυαρία των γηπεδούχων, είχαν την κατοχή και κυκλοφορούσαν όμορφα την μπάλα.

Στο 77ο λεπτό ο Καμαρά με το εξωτερικό έκανε ένα υπέροχο τελείωμα γράφοντας το 2-0 για τον Άρη, με τον Εμπακατά να «γράφει» την ασίστ.Αμέσως μετά ο Άρης κέρδισε πέναλτι. Ο Καμάτσο διείσδυσε στην αντίπαλη περιοχή, έπεσε μετά από μαρκάρισμα του Πίρινεν και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Καμαρά να χτυπάει ξανά στο 80’ εκτελώντας εύστοχα για το 3-0.

Ο Βλάντιμιρ Νταρίντα  έκανε μια ακόμα σπουδαία εμφάνιση δίνοντας την εικόνα ενός ολοκληρωμένου και ουσιαστικού παίκτη.Σποδαία και η παρουσία του Καμαρά που πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ.Ο Μπριάν Νταμπό έκανε εξαιρετικό παιχνίδι καθώς μαζί με τον Πίτερ Ετέμπο ήλεγξαν απόλυτα τον άξονα

Τίποτα ιδιαίτερο από τον Βόλο που δείχνει να μη μπορεί να σταθεί στις απαιτήσεις των πλέι οφ.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Αλχο, Σιέλης, Πίρινεν, Λούνα (67’ Σι), Τσοκάνης (84’ Μεταξάς), Μπαριέντος (59’ Πιρές), Ντέλετιτς, Γκάγκι, Τσιρίνος, Οζέγκοβιτς.

ΑΡΗΣ (Τόλης Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο (50’ Εμπακατά), Φαμπιάνο, Πίρσμαν, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό, Νταρίντα (86’ Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα (73’ Καμάτσο), Ιτούρμπε (73’ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (86’ Γκρέι).

Έτσι το είδαν…

Μπράτσος:«Πρέπει να συνεχίσουμε καθώς είναι μια δύσκολη κατάσταση. Πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι έχουμε ακόμα πέντε παιχνίδια και πρέπει να τα δώσουμε όλα. Σχεδιάσαμε το παιχνίδι αλλά δεν τα καταφέραμε και όταν είσαι ανοιχτός στο γήπεδο σίγουρα ο αντίπαλος θα σε τιμωρήσει.Αυτό ακριβώς έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέραμε να πάρουμε την μπάλα είχαμε την κατοχή αλλά όταν είσαι ανοιχτός στην άμυνα ο αντίπαλος θα σε τιμωρήσει. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τα παιδιά ότι δεν προσπάθησαν και πρέπει να κοιτάξουμε την συνέχεια».

Tερζής: «Η ομάδα μας σήμερα ήταν πολύ καλή από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ξέραμε τι θέλαμε στο γήπεδο. Μας βγήκαν όλα όσα είχαμε σχεδιάσει. Είναι σπουδαία νίκη γιατί μας δίνει αέρα τεσσάρων βαθμών από τον Βόλο. Έχουμε μπροστά μας άλλα πέντε παιχνίδια και πρέπει να κλειδώσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται την 5η θέση και την έξοδό μας στην Ευρώπη».

Στο 91ο λεπτό…

• Ο Άρης έχει καλύτερη ομάδα και απλά το επιβεβαίωσε κάνοντας το αυτονόητο,μην αφήνοντας κανένα ερωτηματικό για το πέμπτο ευρωπαικό εισιτήριο.
  • Ο Άρης είναι πέμπτος,έχοντας διαφορά τεσσάρων βαθμών από τον έκτο Βόλο.
  • Ο πολύς πρόεδρος του Μπέος, που όλη τη βδομάδα δε σταμάτησε τις υποτιμητικές δηλώσεις για τον Άρη και τον πρόεδρό του, έλαβε την σωστή απάντηση.Μετά το ματς βέβαια ο Θόδωρος Καρυπίδης του μίλησε καταλλήλως, στη μόνη γλώσσα που καταλαβαίνει ο δήμαρχος του Βόλου.
  • Το Πανθεσσαλικό βεβαίως ήταν άδειο,ελάχιστοι φίλαθλοι στις κερκίδες, σε αντίθεση με ότι συμβαίνει με τους άλλους “4”,όπου οι πόρτες ανοίγουν διάπλατα για να υποδεχτούν τους φιλάθλους τους.Στον Άρη και στους φιλάθλους του ο Μπέος έχει βάλει απαγορευτικό…
  • Παρά την απαγόρευση πάντως, περίπου 50 Αρειανοί κατάφεραν να περάσουν τα μπλοκ της Αστυνομίας,να βρουν εισιτήρια και να μπουν στο γήπεδο.
  • Παρών στο γήπεδο ήταν και ο παλιός άσσος Γιώργος Δεληζήσης.
  • Συνεχίζει να προκαλεί ο Μήτρογλου, ζητώντας την τιμωρία και την αφαίρεση βαθμών από τον ΑΡΗΣ,παρά το γεγονός ότι έχει δρομολογηθεί η πληρωμή του για την ανύπαρκτη παρουσία του στην ομάδα.