1-1 ο νέος LATIN ΑΡΗΣ με τη Λάρισα στο Αλκαζάρ

20/08/2006

1η Αγωνιστική

ΑΕΛ-Άρης 1-1

ΑΛΚΑΖΑΡ”,ΛΑΡΙΣΑ

Ο νέος ΑΡΗΣ,στην επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία, συστήθηκε από την αρχή και έδειξε ότι θα αποτελέσει μια υπολογίσιμη δύναμη στο νέο πρωτάθλημα.

Σε ένα γεμάτο «Αλκαζάρ» από Λαρισαίους φιλάθλους αλλά και Αρειανούς, πήρε το προβάδισμα  με γκολ του Πάουλο Κόστα. Οι «βυσσινί» όμως ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και με τον Διγκόζη έφτασαν στην ισοφάριση με 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

φωτο:Ο Πορτογάλος Πάολο Κόστα,μόλις έχει ανοίξει το σκορ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ και πανηγυρίζει με τον Νάτσο Γκαρσία.

Παρότι απέκτησε 14 νέους παίκτες και θεωρητικά ο Γκιγιέρμο Ογιος θα χρειαζόταν χρόνο για να αποκτήσει η ομάδα ομοιογένεια, ο Αρης παρουσιάστηκε πανέτοιμος στο Αλκαζάρ.

Στο πρώτο ημίχρονο η απόδοσή του διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα υποχρεώνοντας τους «βυσσινί» σε παθητικό ρόλο. Με καλή κυκλοφορία και σωστή επιθετική ανάπτυξη ο Άρης είχε την υπεροχή και έδειξε ότι είναι έτοιμος για τις υποχρεώσεις του σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Οι νέοι, Λατίνοι ως επί το πλείστον παίκτες του,γρήγοροι και τεχνίτες έβγαιναν στην επίθεση απειλώντας την εστία της Λάρισας.

Στο 25΄ με έξοχη ατομική ενέργεια ο Βαϊσχάμερ κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή.Το εκτέλεσε αριστουρηματικά ο Πάουλο Κόστα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας  που έχασε ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της.

Στο 27 ο Χαβίτο βρέθηκε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κοτσόλης απέκρουσε και στο 35 πάλι ο 27χρονος τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του, σε σουτ του αμαρκάριστου Νασιμέντο από το ύψος του πέναλτι.

Από πλευράς Λάρισας, μόνο ο Κριστιάν Μπασιλά προσπαθούσε να  συμμαζέψει τα πράγματα στο χώρο του κέντρου, όπου οι παίκτες μας  κυριαρχούσαν ολοκληρωτικά.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΛ ήταν πιο κινητική στην επίθεση. Χρειάστηκε όμως ένα αμφισβητούμενο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βερντέχο πάνω στον Κλέιτον, για να φέρει το ματς στα ίσια.

Ο Διγκόζης ευστόχησε στο 61΄λεπτό και το παιχνίδι ήταν σαν να ξεκινούσε από την αρχή. Οι παίκτες του Άρη διαμαρτυρήθηκαν για την απόφαση του Γερμανάκου.

Στο 73΄ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ του Γιάννη Χλωρού ως επιθετικό φάουλ σε μια φάση που προκάλεσε διαμαρτυρίες αυτή τη φορά από τους γηπεδούχους.

Στην υπεροχή της Λάρισας στο β ημίχρονο, ο Αρης απάντησε με ένα σουτ του Νάτσο που απέκρουσε δύσκολα ο Κοτσόλης στο 81΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χαλκιάς πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Χλωρό.

Τα σουτ του Κόκε (88΄) και Χαβίτο (90΄) μέσα από την περιοχή που πέρασαν ελάχιστα άουτ, ήταν οι τελευταίες σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει ο Άρης το ματς,χωρίς όμως δυστυχώς να καρποφορήσουν.

Συμπερασματικά η πρεμιέρα του νέου Άρη ήταν θετική,αφήνοντας υποσχέσεις για μια καλή χρονιά που τόσο έχει ανάγκη η ομάδα μας.

Διαιτητής: Γερμανάκος (Αθηνών)

ΛΑΡΙΣΑ (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Βάλλας, Φέρστερ (79 Κυπαρίσσης), Γκαλίτσιος, Κατσιαρός, Αλεξάνδρου (57 Αλωνεύτης), Μπασιλά, Διγκόζης, Κλέιτον, Καλαντζής (46 Γαβριλόπουλος), Χλωρός.

ΑΡΗΣ (Γκιγιέρμο Ογιος): Χαλκιάς, Τούτα (77 Πασσαλής), Παπαδόπουλος, Κουλουχέρης, Τίγκα, Νάτσο, Νεμπεγλέρας, Χαβίτο, Βαϊσχάμερ (69 Κόκε), Νασιμέντο (55 Βερντέχο), Πάουλο Κόστα.

Στο 91΄λεπτό…

• Φανταστική ατμόσφαιρα- ντέρμπι επικρατούσε στο γήπεδο που ήταν σχεδόν γεμάτο με φιλάθλους και των δύο ομάδων.
  • Παρά το γεγονός ότι το ματς έγινε βράδυ,επικρατούσε μεγάλη ζέστη,σύνηθες φαινόμενο στη θεσσαλική πόλη.
  • Μελανό σημείο του αγώνα ήταν κάποια επεισόδια που έγιναν μετά τη λήξη του αγώνα,κατά την αποχώρηση των φιλάθλων.
  • Πάνω από 1.000 φίλοι του Άρεως έδωσαν εντυπωσιακό παρών στο “Αλκαζάρ”. Κατέλαβαν το ένα πέταλο του σταδίου και ενίσχυσαν την ομάδα μας σε αυτόν τον πρώτο της αγώνα.
  • Ένα νεόνυμφο ζευγάρι,αμέσως μετά την εκκλησία,προτίμησε να βρεθεί στο γήπεδο για να δει το ματς.Προφανώς ο γαμπρός και η νύφη ήταν φίλαθλοι της Λάρισας.Το ζευγάρι χειροκροτήθηκε και σχολιάστηκε δεόντως από τον κόσμο.
  • Με την εντυπωσιακή κίτρινη φωσφοριζέ φανέλα έπαιξε ο Άρης.Πρόκειται για μια φανέλα που ήδη έχει αρέσει πολύ, γι΄αυτό και πολλοί φίλοι των “Κιτρίνων” έχουν σπεύσει στη μπουτίκ να την προμηθευτούν.
  • Ικανοποίηση επικρατούσε στον Άρη,μετά το ματς για την εμφάνιση σε αυτήν την πρώτη αγωνιστική.Ωστόσο το γεγονός ότι η ομάδα θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη,άφησε μια πικρία.