Oνειρεμένη επιστροφή μετά από τέσσερα μαύρα χρόνια μιας εφιαλτικής περιπέτειας

ΛΑΜΙΑ -ΑΡΗΣ 0-3, 27-8-2018

Δ.Α.Κ. Λαμίας

Οι «κίτρινοι» του Πάκο Ερέρα ήταν επιβλητικοί απέναντι στη Λαμία, της οποίας επιβλήθηκαν 3-0 με γκολ των Ντιγκινί (53΄), Γκαρσία (71΄) και Γκάμα (78΄).

Ο Άρης επέστρεψε στη φυσική του θέση αποφασισμένος να είναι πρωταγωνιστής και όχι κομπάρσος. Η ομάδα του Πάκο Ερέρα χόρευε στην βροχή και πέρασε σαν τρένο από την Λαμία, δείχνοντας τα δόντια της από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και με τους Γκαρσία και Μπρούνο Γκάμα να κάνουν πράγματα και θαύματα στον αγωνιστικό χώρο, ο Άρης ενθουσίασε τους οπαδούς του που ταξίδεψαν στην Λαμία.

Ειδικά ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός έδειξε στοιχεία μεγάλου παίκτη στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας έτοιμος να γίνει ο ηγέτης της ομάδας του. Αντίθετα, η Λαμία δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της ομάδας του Μπάμπη Τεννέ, έγινε έρμαιο στις διαθέσεις των παικτών  του Άρη.

Ο Πάκο Ερέρα παρέταξε τον Άρη με σύστημα 4-2-3-1 και τερματοφύλακα τον Κουέστα. Ο Τζανακάκης κάλυψε το δεξί άκρο της άμυνας, ο Βαλεριάνος το αριστερό, ενώ Δεληζήσης και Βέλεθ ήταν το δίδυμο στα στόπερ. Οι Ματίγια και Μπάσα αγωνίστηκαν στα αμυντικά χαφ, μπροστά τους ο Ντιγκινί, ο Μπρούνο Γκάμα στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής, ο Ματέο Γκαρσία στο αριστερό και ο Γιουνές στη κορυφή της επίθεσης.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο Άρης πήρε την κατοχή της μπάλας, την κυκλοφόρησε καλά αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή των καλά οργανωμένων γηπεδούχων, σε ένα σχετικά βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχόπτωσης που είχε προηγηθεί και συνέχιζε και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Παρόλα ταύτα, ήταν η Λαμία που απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά, με την κεφαλιά του Μπαράλες στο 21΄ να καταλήγει στην αγκαλιά του Κουέστα. Στο 35΄ ο Γιουνές έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Σαράνοβ, ο διαιτητής όμως σε μια αμφισβητούμενη φάση ακύρωσε το γκολ ως επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Αντέτζο.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι  ξεκίνησαν πιο ζωηρά, όμως ήταν οι «κίτρινοι» έφτασαν στο γκολ με κεφαλιά του Ντιγκινί στο 53΄(η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι), από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια.

Το χρονικό σημείο (53΄) στο οποίο ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ για τον Άρη, ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να βγουν μπροστά , αφήνοντας κενούς χώρους για τους δαιμόνιους μεσοεπιθετικούς της ομάδας μας.

Στο 71΄ ο Ματέο Γκαρσία, επίσης με κεφαλιά από σέντρα του Τζανακάκη, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σαράνοβ, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μπρούνο Γκάμα με υπέροχο σουτ έγραψε το 0-3, υπογράφοντας τη θριαμβευτική επιστροφή της ομάδας μας στη Super League.

Ο Άρης επέστρεψε αποδεικνύοντας το επίπεδο ποιότητας του και ικανός για να πετύχει σπουδαία πράγματα. Είναι ομάδα με υπομονή, δεν άλλαξε τη λογική της παρότι ο αγωνιστικός χώρος είχε πολύ νερό και δικαιώθηκε για τη φιλοσοφία της.

Μπρούνο Γκάμα από άλλο πλανήτη! Παρά το γεγονός ότι δεν είναι απόλυτα έτοιμος, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός έδωσε δείγματα της τεράστιας ποιότητας του, κάνοντας «σμπαράλια» την άμυνα της Λαμίας. Κερασάκι στην τούρτα το καταπληκτικό γκολ που σημείωσε στο 78΄.

Η Λαμία μετά το πρώτο ημίχρονο κατέρρευσε κυριολεκτικά,δείχνοντας τρομερές αμυντικές αδυναμίες. Η απόφαση του Μπάμπη Τεννέ να αντικαταστήσει τον Μπερτόλιο με τον Καραγκούνη, περισσότερο βοήθησε τον Άρη, παρά την δική του ομάδα, καθώς ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός ήταν από τους πιο επικίνδυνους παίκτες της Λαμίας στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες της αμυντικής γραμμής των γηπεδούχων τα βρήκαν σκούρα, απέναντι στους ταχύτατους επιθετικούς του Άρη και δεν κατάφεραν να τους σταματήσουν.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Επστάιν (60΄ Τσούκαλος), Βάντερσον, Δημούτσος, Ασίγκμπα (73΄ Οσμάν), Μπερτόλιο (46΄ Καραγκούνης), Αναστασιάδης, Μπλάζιτς, Μπαράλες

Άρης (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπάσα, Ντιγκινί (73΄ Ναζλίδης), Γκαρσία, Βαλεριάνος, Γκάμα (84΄ Ιντζόγλου), Γιουνές, Ματίγια (68΄ Κολάσο), Τζανακάκης, Βέλεθ

ΣΤΟ 91΄ΛΕΠΤΟ…

• Μετά από τέσσερα χρόνια η ομάδα μας επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία.Το τελευταίο παιχνίδι ήταν στις 30 Απριλίου 2014 με αντίπαλο τον ΠΑΣ Ιωαννίνων (0-0) στη Θεσσαλονίκη.
  • Μεγάλη η χαρά σε όλο τον κόσμο του Άρεως για την επιστροφή αλλά και για τη νίκη που σκόρπισε πολλές προσδοκίες και μεγάλο ενθουσιασμό.
  • Ψιλόβρεχε στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας και ειδικά στο β΄μέρος με τον ρυθμό που είχε το ματς πήρε μια “άγρια ομορφιά”.
  • Περίπου τετρακόσιοι φίλοι της ομάδας μας ήταν στο γήπεδο και έκαναν έντονη την παρουσία της,πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη.
  • Εντύπωση προκάλεσε ο πανηγυρισμός του Ντικινί που μιμήθηκε τη στάση του “Θεού Άρη”(έμβλημα).
  • Ακολουθεί για τον Άρη η εντός έδρας αναμέτρηση με τη Λάρισα που θα γίνει στο “Καυταντζόγλειο” λόγω ανακατασκευής του χλοοτάπητα του “Βικελίδης”.