“Κλεάνθης Βικελίδης”,Θεσσαλονίκη
13.1.2010

Φάση των ’16”,Κύπελλο Ελλάδας

Άνετα ο Άρης νίκησε τον Αστέρα

Με τον Άρη να μπαίνει δυναμικά και επιθετικά στο παιχνίδι και τον Αστέρα Τρίπολης να κρατάει κλειστούς διαδρόμους και να παγώνει τον ρυθμό, κύλησαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Έκτορ Ραούλ Κούπερ ξεκίνησαν ορεξάτοι και από την πρώτη στιγμή έδειξαν τις διαθέσεις τους για να πετύχουν την νίκη και την πρόκριση.

Η ομάδα της Τρίπολης είχε αμυντικούς προσανατολισμούς για να μείνει ανέπαφη η εστία της και στην πρώτη ευκαιρία να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις. Αυτό ήταν το σχέδιο του Αστέρα και οι παίκτες προσπάθησαν να το ακολουθήσουν κατά γράμμα.
Ο Άρης,που βρίσκεται σε καλή κατάσταση αυτόν τον καιρό, προσπάθησε να δημιουργήσει παιχνίδι και έψαχνε τρόπους να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Αστέρα.

Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 25ο,όταν από σέντρα του Κόκε, ο Κάμπορα έκανε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Το γκολ ήρθε -από ποιον άλλον- από τον ο Κάμπορα,που σκοράρει… αδιακρίτως το τελευταίο διάστημα, πήρε την ασίστ από τον εξαιρετικό Κόκε και με πλασέ στο 32′ άνοιξε το σκορ, ξεσηκώνοντας το “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Από ‘κει και πέρα όλα ήταν πιο εύκολα για τους παίκτες μας που δεν δέχτηκαν ιδιαίτερη πίεση από τον Αστέρα και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με τον Άρη να έχει το προβάδισμα.

Στην επανάληψη, ο Βαγγέλης Βλάχος προσπάθησε να φτιάξει την εικόνα της ομάδας του και έκανε αρκετές αλλαγές, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο περισσότερους επιθετικούς παίκτες, χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα για την ομάδα του.

Ο Άρης ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες,όπως το ψηλοκρεμαστό σουτ του Κάμπορα στο 64′ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Αναστασόπουλος.

Τελικά, στο 80′ ο Κάλβο μ’ ένα άκρως εντυπωσιακό τρόπο (σουτ κεραυνό) έκανε το 2-0 και κλείδωσε τη νίκη-πρόκριση για την ομάδα μας στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Άρης: Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Νασούτι, Ναφτί, Πρίττας (76Νάτσο Γκαρσία), Χαβίτο, Κάλβο, Κόκε (90 Λαμπριάκος), Κάμπορα (79` Τζόνσον)

Αστέρας Τρίπολης: Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Φυτανίδης (67Καούνος), Καρντόσο (46 Λούκας), Μπαστία, Ουντότζι, Καρέρα (73` Έντερ), Τσέζαρεκ.

Έτσι το είδαν…

Έκτορ Ραούλ Κούπερ (προπονητής Άρης): ” Ήταν ένα δύσκολο και σκληρό παιχνίδι. Έτσι το περιμέναμε όμως γιατί ο Αστέρας είναι μία ομάδα πολύ καλά οργανωμένη στην άμυνα. Ξέραμε πολύ καλά ότι θα έπρεπε να υπερβάλλουμε εαυτό κυρίως οι ποδοσφαιριστές μας στην επίθεση και κυρίως στις κινήσεις που έπρεπε να κάνουνε για να ανοίξουνε την αντίπαλη άμυνα.

Όλα αυτά κάνουνε την νίκη μας πολύ σημαντική. Είμαι ευχαριστημένος από τα ψυχικά αποθέματα που δείξανε οι ποδοσφαιριστές μου στα 93΄ που αγωνίστηκαν. Δεν εφησύχασε κανείς για κανένα λεπτό και αν έπεσε κάπως η απόδοσή μας ήταν από την υπερπροσπάθεια που είχανε καταβάλλει. Κάναμε εξάλλου και αρκετές αντεπιθέσεις από την στιγμή που ανοίχτηκε ο Αστέρας και είχαμε τετ α τετ με τον τερματοφύλακά του.

Η ομάδα μου θέλω να κρατήσει το υψηλό επίπεδο που δείχνει αλλά και φυσική κατάσταση γιατί είχαμε και θα έχουμε μία δύσκολη εβδομάδα. Πάντα εξάλλου παίζαμε με έναν παίκτη περισσότερο που είναι οι εκπληκτικοί οπαδοί μας που μας δίνουν ώθηση. Ένα Κύπελλο εξάλλου που οι οπαδοί μας το ζητάνε και το θέλουνε πιο πολύ για αυτό και η νίκη μας είναι ακόμα πιο σημαντική.

Βαγγέλης Βλάχος (προπονητής Αστέρας Τρίπολης): ” Νομίζω ότι έγινε ένα καλό παιχνίδι με τις δύο ομάδες που θέλανε και οι δύο την πρόκριση. Ήταν ένα παιχνίδι τελικός όπου ο Άρης κέρδισε δίκαια και θέλω να του δώσω συγχαρητήρια. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και στην προσπάθεια για την ισοφάρισή. Σταθήκαμε καλά και άξια μετά την πίεση που δεχθήκαμε στο πρώτο τέταρτο στο γήπεδο και παλέψαμε.

Ο Άρης είναι πάντα καλή ομάδα και το έχω ξαναπεί ότι τα τελευταία τρία χρόνια όταν έπαιζε καλά έπαιζε καλύτερα από τον αντίπαλό του. Παίζει με περισσότερη αυτοπεποίθηση και δεν μπορεί να γίνει σύγκριση με το προηγούμενο παιχνίδι μας για το πρωτάθλημα όπου είχαμε προηγηθεί και υπήρχε πολύ πίεση. Πλέον εξάλλου ο Άρης παίζει και πιο επιθετικά. Το είχα ξαναπεί ότι ο Άρης τα τελευταία τρία χρόνια είναι από τις καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα”.

Στο 91ο λεπτό…

• “Κύπελλο,κύπελο,κύπελλο”,η λέξη αυτή είναι στα χείλη όλων των ανθρώπων,παικτών και οπαδών της ομάδας.
  • Οι πάντες στον σύλλογο είναι προσηλωμένοι στο στόχο του Κυπέλλου,η ομάδα βήμα-βήμα χρειάζεται να φτάσει ως τον τελικό και να το κατακτήσει.
  • Η προσοχή όλων είναι στραμμένη τώρα στην αυριανή κλήρωση για την προημιτελική φάση.
  • Με μαύρη φανέλα και κίτρινο παντελονάκι αγωνίστηκε ο Άρης,λόγω ομοιοχρωμίας με την ομάδα της Τρίπολης.
  • Αποθέωση από τους 10.000 φιλάθλους γνώρισε ο Κάμπορα,τη στιγμή της αλλαγής του από τον Τζόνσον.
  • Αρχηγοί των ομάδων ήταν ο Κόκε για τον Άρη και ο Λαζαρίδης για τον Αστέρα.

Σημείωση: O αντίπαλος του Άρη στον προημιτελικό θα είναι τελικά η Ξάνθη