“Κλεάνθης Βικελίδης”,Θεσσαλονίκη

20-9-2007

Πλέι οφ Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ⏩ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

Μια μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά και σπουδαία νίκη επί της φιλόδοξης ισπανικής ομάδας Σαραγόσα απόλαυσαν οι χιλιάδες Αρειανοί στο «Κλεάνθης Βικελίδης».Ομάδα από ατσάλι ο Άρης, προηγήθηκε και παρά την πίεση των Ισπανών,άντεξε και νίκησε χωρίς να δεχτεί γκολ.Όρθιοι στις κερκίδες οι φίλαθλοι,παρά τη βροχή,πανηγύρισαν τη νίκη που βάζει υποθήκη για την πρόκριση.

φωτο: Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έχει σκοράρει και πανηγυρίζει.

Στο κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Αρης νικώντας τη Σαραγόσα των πολλών εκατομμυρίων ευρώ με 1-0,σημείωσε μια από τις μεγαλύτερες  ευρωπαϊκές του νίκες.

Ο Άρης πέτυχε το σκοπό του. Κράτησε στο μηδέν την πολύ επικίνδυνη Σαραγόσα και νικώντας με 1-0 στο “Κλεάνθης Βικελίδης” αύξησε τις πιθανότητες πρόκρισής του στους ομίλους του Κυπέλλου UEFA. Οι “κίτρινοι” του Ντούσαν Μπάγεβιτς (λίγες μέρες πριν έγινε η πρόσληψή του) θα ταξιδέψουν με άλλη ψυχολογία στην Αραγονία για τη ρεβάνς. Κατάλαβαν πως μπορούν να τα καταφέρουν.

Ο Άρης ήταν  μια ομάδα που κυριάρχησε στο χορτάρι και σαν τη βροχή που έπεφτε από το πρώτο λεπτό… έπνιξε τη μεγάλη αντίπαλό της.

Ο Βαγιέχο στο 4′ γλίτωσε τη Σαραγόσα (ο Αγιάλα γύρισε άτσαλα προς το τέρμα), αλλά στο 7΄ λεπτό νικήθηκε κατά κράτος από τον Αβραάμ Παπαδόπουλο. Ο κεντρικός αμυντικός του Άρη κυριάρχησε στον αέρα και με κεφαλιά από φάουλ του Τόνι Κάλβο άνοιξε το σκορ. Νωρίς-νωρίς οι παίκτες μας είχαν αποκτήσει το πλεονέκτημα και έκτοτε με ψυχή και μυαλό προσπάθησαν να κρατήσουν τη νίκη.

Ο Μπάγεβιτς, αναγνωρίζοντας τα ποιοτικά στοιχεία των Ισπανών, προτίμησε να κρατήσει πίσω την ομάδα του να δώσει χώρο, κι αν δοθεί η ευκαιρία να χτυπήσει (αλλά ο Κόκε δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία στο 15′).

Κίνηση σοφή, μια και η Σαραγόσα δεν βρήκε τους πολλούς ελεύθερους χώρους να κινηθεί, να δημιουργήσει και να δράσει. Πλησίασε αρκετές φορές την περιοχή της ελληνικής ομάδας, αλλά πέρα από δύο περιπτώσεις (35′, 45′) δεν ήταν όσο επικίνδυνη αναμενόταν. Χρειάστηκε βέβαια και η συνεισφορά του Κώστα Χαλκιά σε μακρινά κυρίως σουτ, όπως αυτό του Ματουζάλεμ στο 34′.

Συνηθίζεται πάντως όταν μια ομάδα έχει συνεχώς την κατοχή και πιέζει να φτάνει στο γκολ. Ο Άρης, όμως,αυτό δεν το επέτρεψε. Ο Μπάγεβιτς φρόντισε με τις αλλάγεςτους (Σιστόν, Χαβίτο)να ανανεώσει το “οξυγόνο” της ενδεκάδας και να κερδίσει χρόνο με κατοχή της μπάλας. Όταν μάλιστα το ματς έφτανε προς το τέλος χρησιμοποίησε και τρίτο αμυντικό, τον Κουλουχέρη, ενώ οι χαφ λειτούργησαν περισσότερο ανασταλτικά. Έτσι οι επιλογές της Σαραγόσα περιορίστηκαν ακόμη περισσότερο.

Παρά την είσοδο στο ματς του Ντιέγο Μιλίτο στην επίθεση, οι σέντρες από τις πτέρυγες, οι κεφαλιές και τα σουτ από απόσταση δεν στέρησαν από τους “κίτρινους” μια σπουδαία νίκη.Η οποία ομολογουμένως θα μπορούσε να είναι πιο ευρεία.Αρκεί στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν στο δεύτερο μισό του αγώνα οι Ίβιτς και Χαβίτο είχαν ολοκληρώσει τις προσπάθειες των συμπαικτών τους.

Ο  Ντούσαν Μπάγεβιτς που συνδύασε με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο του Αρη, χωρίς πολλές αλλαγές στη φιλοσοφία του παιχνιδιού, κατόρθωσε κυρίως να εμπνεύσει τους παίκτες ποντάροντας στη διαφορετική λατινογενή νοοτροπία τους.

Γι΄ αυτό και ουδείς υστέρησε: από τον Κώστα Χαλκιά που είχε δύο σωτήριες επεμβάσεις στο β΄ ημίχρονο σε σουτ των Ματουζάλεμ και Ντ΄ Αλεσάντρο και είδε την μπάλα να εξοστρακίζεται στο δοκάρι του μετά από σουτ του Ολιβέιρα στην εκπνοή του α΄ ημιχρόνου, τους αμυντικούς Γκιάρο,Αουρέλιο, τον αεικίνητο Νέτο, τον αγωνιστή Νάτσο Γκαρσία αλλά και τον θαυμάσιο Βλάνταν Ιβιτς που δε θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ντεμπούτο. Η βραδιά ανήκε όμως στον Αβραάμ Παπαδόπουλο, που πέρα από τις εξαιρετικές αμυντικές επιδόσεις του, σκόραρε, ενώ λίγο έλειψε στο 41΄ να ντουμπλάρει τα γκολ.

Οι συνθέσεις

ΑΡΗΣ: Χαλκιάς, Νέτο, Παπαδόπουλος, Γκιάρο, Αουρέλιο, Νεμπεγλέρας, Κάλβο (59’ Xαβίτο), Γκαρσία, Κόκε, Σανσόν (50’ Σιστόν), Ίβιτς.

Σαραγόσα: Βαγιέχο, Ντιόγκο (71’ Γκάμπι), Αγιάλα, Λουσέν, Γκαρσία, Ντ’ Αλεσάντρο (71’ Μιλίτο), Χουάν Φραν, Ολιβέιρα, Παβόν, Ματουζάλεμ, Θαπατέρ.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μπάγεβιτς: «Η ομάδα έπαιξε σωστά και τα παιδιά πέτυχαν μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα.Η αποστολή μας παραμένει δύσκολη αλλά οι παίκτες απέκτησαν αυτοπεποίθηση και πάντα υπάρχουν ελπίδες »

Βίκτορ Φερνάντεζ Αντιμετωπίσαμε πολλές δυσκολίες λόγω καιρικών συνθηκών,ένα σκληρό γήπεδο.Ο Αρης που είδα σήμερα δεν είχε καμία σχέση με τον Αρη που έπαιξε με τον Πανιώνιο.Προς το παρόν ο Αρης έχει τις πιθανότητες, αλλά στη Σαραγόσα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα».

Στο 91΄ λεπτό…

• Ο κόσμος, γέμισε το γήπεδο σε αυτό το μεγάλο ευρωπαϊκό παιχνίδι. Κόπηκαν 18.622 εισιτήρια και οι εισπράξεις ήταν 516.520 ευρώ,
  • Όλο σχεδόν το παιχνίδι έγινε υπό βροχή, με τους φιλάθλους όρθιους στην κερκίδα να φωνάζουν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.Ήταν ένα συγκλονιστικό ματς και μια μεγάλη βραδιά για όλους μας.
  • Ονειρεμένο το ντεμπούτο του Ντούσαν Μπάγεβιτς στην ομάδα μας που μετρούσε λίγες μέρες μόνο από την πρόσληψη του.Πρώτο παιχνίδι,πρώτη νίκη!
  • Να θυμίσουμε ότι ο Μπάγεβιτς διαδέχτηκε τον Ισπανό προπονητή Ολίβα.
  • Oι κράμπες του Νάτσο Γκαρσία και του Ντάρσε Ντόλτσε Νέτο στα τελευταία λεπτά του χθεσινού αγώνα πρόδιδαν την υπερπροσπάθειά τους σε μια βραδιά θριάμβου κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες, με βροχή. Στο τέλος άπαντες,παίκτες και προπονητής αποθεώθηκαν από τον κόσμο.
  • Σε πολλά σημεία του αγώνα οι Ισπανοί φαίνονταν να τα έχουν χαμένα.Το γκολ, η βροχή, η κερκίδα φαινόταν να τους έχει επηρεάσει και καταλάβαινε κανείς ότι άλλα περίμεναν…και άλλα βρήκαν.
  • Η Σαραγόσα είναι μια πολύ δυνατή και φιλόδοξη ομάδα.Ξόδεψε δεκάδες εκατομμύρια ευρώ και πόνταρε πολλά στην είσοδό της στους ομίλους. Το ρόστερ της περιλαμβάνει μεγάλα ονόματα όπως οι Μιλίτο, Αϊμαρ, Σάντσεθ, Αγιάλα, Ματουζάλεμ και Ντ’ Αλεσάντρο.
  • Απόλυτη ικανοποίηση επικρατούσε στα αποδυτήρια της ομάδας μας που στήθηκε ένα τρελό πανηγύρι για τη νίκη.Πρωταγωνιστής ήταν ο Νέτο που πείραζε …τους πάντες και τα πάντα. Ωστόσο,σε δηλώσεις τους όλοι αναγνώρισαν ότι τους περιμένει μια δύσκολη βραδιά στην Σαραγόσα.
  • Οι Λάτιν και οι Ισπανοί παίκτες τους Άρεως ήταν αυτοί που το καταχάρηκαν περισσότερο με τη νίκη απέναντι στην Σαραγόσα….