ΑΡΗΣ-Ηρακλής 1-1

13.9.1993- Γήπεδο Άρεως,Χαριλάου Θεσσαλονίκης

Έχασε ευκαιρίες ο ΑΡΗΣ και το 1-1 τον αδικεί

Στο  1-1 έμειναν ΑΡΗΣ και Ηρακλής στο κατάμεστο από είκοσι χιλιάδες φιλάθλους “Χαριλάου” στο πρώτο τοπικό ντέρμπι της χρονιάς.Κι αν η ισοπαλία είναι ένα αποτέλεσμα που ικανοποίησε τους Ηρακλειδείς,αδικεί όμως τον γηπεδούχο ΑΡΗ που έχασε σπάνιες ευκαιρίες να πάρει τη νίκη.

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

Η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος με κορυφαίους παίκτες τον δαιμόνιο Ιβάν,τον σταθερό Λεκμπέλο και τον διεισδυτικό και απρόβλεπτο Λόντσαρ.

Ο Ηρακλής προσπάθησε με κλειστή άμυνα να περιορίσει τον Άρη,είχε σχετικά γρήγορα την ατυχία στο 18΄ να τραυματισθεί και να αποχωρήσει ο Πετσάνοβιτς.Η ομάδα του Λίμπρεχτς ευτύχησε στη μία από τις δύο αντεπιθέσεις της να ανοίξει το σκορ.Συγκεκριμένα στο 43΄ η κεφαλιά του Τουντζιάρη χτύπησε στη ρίζα της δοκού και απομακρύνθηκε από τον Καρκαμάνη,ωστόσο ο επόπτης έδειξε ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Στις καθυστερήσεις και ενώ προηγουμένως ο Άρης είχε χάσει σημαντικές ευκαιρίες, ήρθε η ισοφάριση με ωραία ενέργεια και πλασέ του Λόντσαρ.

Στο β΄μέρος ο Άρης είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε για να πετύχει το γκολ της νίκης,χωρίς όμως να τα καταφέρει.Οι μεγαλύτερες ευκαιρίες ήταν στο 71΄,όταν το πλασέ του Λόντσαρ αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Σκαρτάδο,ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα Βακαλόπουλος και Λεκίδης έπεσαν στα πόδια του Ιβάν,αποσοβώντας μια δύσκολη κατάσταση για την ομάδα τους.

Αποκορύφωμα των ευκαιριών ήταν η πιο μεγάλη φάση για τον Άρη στο 88΄.Στο σουτ του Λόντσαρ σε κενή εστία η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Λεκίδη, προς μεγάλη απογοήτευση των Αρειανών.

Κολτσίδας,Λεκμπέλο,Ιβάν ήταν οι κορυφαίοι του Άρεως που το αρνητικό για αυτόν ήταν η έλλειψη αποτελεσματικότητας στις φάσεις που έκανε.Από τον Ηρακλή καλύτερη απόδοση είχαν οι Έρακ,Λεκίδης και Ανατολάκης.

Καλή η διαιτησία του κ. Κεφαλά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΡΗΣ: Kαρκαμάνης,Σαμώλης,Κωφίδης,Κολτσίδας,Στρατηλάτης,Λεκμπέλο (83΄Λαμπριάκος),Ιβάν,Μητσόπουλος,Δαλκίδης,Σαπουντζής(65΄Μιλόγεβιτς),Λόντσαρ.

Ηρακλής:Λεκίδης,Έρακ,Ανατολάκης,Βακαλόπουλος(85΄Νεντίδης),Σκαρτάδος,Γ.Παπαδόπουλος,Κωστής,Δ.Παπαδόπουλος,Τουντζιάρης,Γιοβάνοβιτς,Πετσάνοβιτς(30΄Τσαμφίλογλου)

ΈΤΣΙ ΤΟ ΕΙΔΑΝ…

Φοιρός: Έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι στο οποίο ήμασταν καλύτεροι,κάναμε τις περισσότερες ευκαιρίες και δικαιούμασταν τη νίκη.Είχαμε τον έλεγχο και στο ενενήντα λεπτά,αλλά μείναμε στο 1-1 και αυτό μας δυσαρεστεί. Η ομάδα συνεχίζει με το ίδιο πάθος και “πιστεύω”,η χρονιά θα είναι μεγάλη και δύσκολη.

Λίμπρεχτς: Ήταν ένα κλασικό ντέρμπι,στο οποίο ο Άρης έπαιξε καλύτερο ποδόσφαιρο.Εμείς είχαμε πίεση από τον Άρη και γι΄αυτό δεν είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας.Κρίμα που δεν κρατήσαμε το 0-1 στο ημίχρονο,ισοφαριστήκαμε σε μια φάση που δεν προμήνυε κίνδυνο.Στο δεύτερο μέρος ο Άρης πίεσε και πάλι,δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα και του δώσαμε τη δυνατότητα να κάνει επιθέσεις και ευκαιρίες.Τελικά πήραμε το βαθμό,αλλά δεν με ικανοποιεί η εικόνα της ομάδας.

Στο 91΄λεπτό…

• Κόσμος πολύς στο «Χαριλάου» μετά και το διπλό της ομάδας με 1-4 στη Νάουσα.Κόπηκαν 12.555 εισιτήρια.
  • Η ομάδα μας έχασε την ευκαιρία να είναι στην κορυφή της  βαθμολογίας.Με την ισοπαλία ο Άρης είναι δεύτερος μαζί με τον Ολυμπιακό με 8 βαθμούς,ενώ στην κορυφή είναι η ΑΕΚ με 10.
  • Σοβαρό επεισόδιο έγινε στο ημίχρονο ανάμεσα στον Γιοβάνοβιτς και τον Λίμπρεχτς. Ο παίκτης νόμισε ότι θα αντικατασταθεί και λογομάχησε με τον προπονητή του.Το επεισόδιο αναμένεται να επιφέρει τιμωρία του παίκτη.
  • Παρά την ισοπαλία ο κόσμος έφυγε ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας, που είναι βέβαιο πως βρίσκεται στο σωστό δρόμο.