Ρόμα-Άρης 3-0

Διεθνής Φιλικός Αγώνας
19-8-2012
“Ολίμπικο”, Ρώμη

Ο Άρης έχασε με 3-0 από τη Ρόμα στο “Ολίμπικο”,παρουσία 30.000 φιλάθλων της, στην πρόβα τζενεράλε του για το νέο πρωτάθλημα.

Οι κίτρινοι παρατάχθηκαν από τον Μάκη Κατσαβάκη με σχηματισμό 4-2-3-1 και, παρά την πίεση που δέχτηκαν στο ξεκίνημα, αντέδρασαν σωστά.

Με όπλο την πίεση σε όλες τις γραμμές και την εκμετάλλευση του κενού χώρου δημιούργησαν φάσεις, με σημαντικότερη αυτήν με τον Καζναφέρη, που νικήθηκε από τον Στεκέλενμπουργκ με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου του παιχνιδιού.Η φάση αυτή ελέγχεται και για περίπτωση πέναλτι που δεν καταλογίστηκε.

Στο 25′ ήρθε το πρώτο γκολ για την Ρόμα από το σουτ του Οσβάλντο έξω από την περιοχή του Βελλίδη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει έγκαιρα.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η Ρόμα είχε και πάλι ευκαιρία στο 32′ με το σουτ του Μπαλτζαρέτι και τον Βελλίδη να αποκρούει, ενώ ο τερματοφύλακας του Άρη στο 37′ την κεφαλιά του Λόπεζ μετά την μπαλιά του Οσβάλντο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης πλήρωσε τα αμυντικά του λάθη,με αποτέλεσμα να δεχτεί άλλα δύο γκολ.

Στο 50′ ανακόπηκε η προσπάθεια του Καζναφέρη, ενώ στο 52′ ο Βελλίδης απέκρουσε την φοβερή κεφαλιά του Μπράντλεϊ από την σέντρα του Μπαλτζαρέτι και ένα λεπτό μετά απέκρουσε το σουτ του Πίρις όπως και στο 58′ του Λόπεζ.

Στα τελευταία είκοσι λεπτά οι Ρωμαίοι θα πετύχουν άλλα δύο γκολ.
Στο 71′ θα γίνει το 2-0 από την κεφαλιά του Μπράντλεϊ που αξιοποίησε την σέντρα του Ταντέι.Στη φάση αυτή όλη η άμυνα του Άρεως αιφνιδιάστηκε.
Στο 86′ έγινε το 3-0 με τον Ντέστρο μετά από λάθος του Βελλίδη.

Οι συνθέσεις

Ρόμα: Στεκέλενμπουργκ (74′ Λόμποντ), Πίρις (85′ Ντοντό), Μπουρντίσο, Καστάν (61′ Ρομανιόλ), Μπαλτζαρέτι (61′ Ταντέι), Μπράντλεϊ, Ντε Ρόσι (61′ Φλορέντζι), Πιάνιτς (74′ Μαρκίνιο), Λόπεζ (74′ Λάμελα), Οσβάλντο (74′ Ντέστρο), Τότι (61′ Μπόγιαν)

Άρης: Βελλίδης, Ασλανίδης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Καζναφέρης (80′ Αγγελούδης), Τριανταφυλλάκος, Παπαστεριανός (61′ Αντωνιάδης), Ηρακλής (75′ Τσουκάνης), Καπετάνος (59′ Γκέσιος), Σουνάς (55′ Γιαννίτσης), Νταμαρλής (46′ Μαργαρίτης)