Άρης-ΟΦΗ 4-1

“Κλεάνθης Βικελίδης”, Θεσσαλονίκη, Κυριακή 5 Απριλίου 2009

Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης συνέτριψε με 4-1 τον ΟΦΗ και τον έστειλε (ουσιαστικά) στην Β’ Εθνική. Παράλληλα ο Άρης μείωσε την απόσταση που τον χωρίζει από τη Λάρισα και την 5η θέση στους δυο βαθμούς.

Ο Άρης πίεσε από το ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 11ο λεπτό. Ο Βανγκελί έβγαλε τη σέντρα και ο Χαβίτο εκμεταλλευόμενος την (κακή) έξοδο του Μάλαρτζ, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Ο πιο φορμαρισμένος ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ το τελευταίο διάστημα, ο Σφακιανάκης ισοφάρισε στο 24’ με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από σέντρα του Πόποβιτς. Στο 37’ ο ΟΦΗ είχε ευκαιρία για το 1-2 (Πόποβιτς άουτ), ενώ ο Άρης απείλησε με τον Κόκε συο 44’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στο εφετινό πρωτάθλημα πέτυχε τρία γκολ μέσα σε 11 λεπτά.

Το 2-1 στο 58’: Ο Ρεγκέιρο με ωραία προσπάθεια απέφυγε τον Μπαρκαουάν από αριστερά, έβγαλε για τον Κάμπορα, αλλά ο Μπερντέν που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ.

Στο 64’ ο Βανγκέλι έβγαλε την παράλληλα σέντρα από δεξιά και ο Κάμπορα έκανε το 3-1 για τον Άρη.

Το σκορ διαμορφώθηκε στο 68’. Ο Κάλβο λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έβγαλε τη σέντρα και από κοντά ο Γιάχιτς με κεφαλιά έγραψε μέσα σε αποθέωση το 4-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 11′ Χαβίτο, 58′ αυτ Μπερτίν, 65′ Κάμπορα, 68′ Γιάχιτς – 24′ Σφακιανάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ. Τριτσώνης (Αθήνας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βανγκέλι, Καράμπελας – Μπαρκαουάν, Μπεθάρες, Σφακιανάκης

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Καράμπελας, Ρεγκέιρο, Ρομπέρζ, Γιάχιτς, Βανγκέλι, Πρίττας, Μπατιόν, Χαβίτο (58′ Κάλβο), Κάμπορα (77′ Λαμπριάκος), Κόκε (78′ Ζεντίλ)

ΟΦΗ: ΜάλαρτζΣταυρακάκης, Ρουμπάκης, Μπαρκαουάν, Μπερτίν, Σίμιτς (68′ Αρβανίτης), Μπεθάρες, Γκέρμπερ, Σφακιανάκης, Μανούσος, Πόποβιτς