Άρης-ΟΦΗ 4-1

“Κλεάνθης Βικελίδης”, Θεσσαλονίκη, Κυριακή 5 Απριλίου 2009

Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης συνέτριψε με 4-1 τον ΟΦΗ και τον έστειλε (ουσιαστικά) στην Β’ Εθνική. Παράλληλα μείωσε την απόσταση που τον χωρίζει από τη Λάρισα και την 5η θέση στους δυο βαθμούς.

Ο Άρης από την αρχή θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό του και να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Ιομάρ Μαζίνιο απέκτησαν από νωρίς τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, χωρίς ωστόσο να μπορούν να βρουν τους διαδρόμους ώστε να απειλήσουν την εστία του Μάλαρζ.

Στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι οι παίκτες μας αποδείχτηκαν άκρως αποτελεσματικοί. Ο Βανγκέλι, με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Χαβίτο, με τον Ισπανό, πιάνοντας αριστοτεχνική κεφαλιά, να “κρεμάει” τον Μάλαρζ και να ανοίγει το σκορ μόλις στο 11′.

Ο Άρης είχε περιορίσει τον ΟΦΗ στα καρέ του, με τους Κρητικούς να προσπαθούν μέσω αντεπιθέσεων να πετύχουν ένα τέρμα που θα έφερνε το ματς στα ίσια. Και το πέτυχαν 6 λεπτά πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.Σε αντεπίθεση, ο Πόποβιτς έκανε την σέντρα και ο Σφακιανάκης ξεχασμένος από την άμυνα, με προβολή έκανε το 1-1.

Ο Άρης διατηρούσε την πρωτοβουλία, ακόμα και μετά την ισοφάριση, αλλά η δυσκολία στην παραγωγή φάσεων ήταν εμφανής. Ο ΟΦΗ μετά την επίτευξη του 1-1 οπισθοχώρησε προκειμένου να διαφυλάξει τα κεκτημένα.

Ένα σουτ του Πόποβιτς στο 38′ και ακόμα ένα του Κόκε από πλευράς Άρη στις καθυστερήσεις, δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους δύο προπονητές να μην πραγματοποιούν αλλαγές στις ενδεκάδες. Ο Άρης μπήκε με τον ίδιο ενθουσιασμό που είχε εμφανίσει στο πρώτο μέρος και τον Κάμπορα να πρωταγωνιστεί σε δύο φάσεις με σημαντικότερη αυτή του 53′ όταν το σουτ του επιθετικού του Άρη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ.

Η πίεση ωστόσο έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα, καθώς μετά από προσωπική ενέργεια του Ρεγκέϊρο ο Άρης πήρε το προβάδισμα στο 57′. Ατομική προσπάθεια του Ουρουγουανού από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Μπερτίν που στην προσπάθεια του να απομακρύνει την έστειλε στο βάθος της εστίας της ομάδας του.

Το γκολ αυτό φάνηκε να αποδιοργανώνει τον αντίπαλο, που μέσα σε 3 λεπτά δέχθηκε ακόμα δύο. Στο 65′ ο Κάμπορα με λατινοαμερικάνικο τρόπο ( τακουνάκι) έκανε το 3-1, ενώ ο Γιάχιτς στο 68′, έπειτα από ενέργεια του Κάλβο, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Τα πράγματα ήταν πλέον πολύ δύσκολα για τον ΟΦΗ, που είχε συμβιβαστεί με την ήττα. Ο Άρης στη συνέχεια ξόδεψε μερικές ακόμα ευκαιρίες προκειμένου να ανεβάσει σε ακόμα υψηλότερα επίπεδα το σκορ.

Ωστόσο το τελευταίο σφύριγμα του Τριτσώνη βρήκε παίκτες και φιλάθλους να πανηγυρίζουν την ευρύτερη φετινή νίκη που έφερε την ομάδα πιο κοντά (2 βαθμούς) στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και τα πλέι οφ, μετά και την ισοπαλία της ΑΕΛ με τον Πανιώνιο στο “Αλκαζάρ”.

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Καράμπελας, Ρεγκέιρο, Ρομπέρζ, Γιάχιτς, Βανγκέλι, Πρίττας, Μπατιόν, Χαβίτο (58′ Κάλβο), Κάμπορα (77′ Λαμπριάκος), Κόκε (78′ Ζεντίλ)

ΟΦΗ: Μάλαρτζ, Σταυρακάκης, Ρουμπάκης, Μπαρκαουάν, Μπερτίν, Σίμιτς (68′ Αρβανίτης), Μπεθάρες, Γκέρμπερ, Σφακιανάκης, Μανούσος, Πόποβιτς

Έτσι το είδαν…

Ιομάρ Μαζίνιο ( Άρης):” Έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο αναμφίβολα ο Άρης δεν ήταν αυτός που έπρεπε να ήταν και ο ΟΦΗ έκανε αρκετές ευκαιρίες και θα έλεγα ότι η ομάδα μου κοιμήθηκε κάπως. Πιστεύω όμως ότι με τις παρατηρήσεις που κάναμε στο ημίχρονο στα αποδυτήρια η ομάδα ξύπνησε και μπήκε με διαφορετική ένταση και με αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού φθάσαμε σε αυτό το αποτέλεσμα”.

Γιάννης Μαντζουράκης (ΟΦΗ):’” Η εικόνα του παιχνιδιού είναι ξεκάθαρη. Ο ΟΦΗ ήταν καλός λίγο καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο από τον Άρη μετά την καλή του εκκίνηση αλλά ως εκεί. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης άλλαξε πρόσωπο. Δούλεψε με ταχύτητα και εμείς μετρούσαμε τα γκολ. Μετρούσαμε και τις φάσεις και φάγαμε τρία γκολ με την άμυνα χαμηλά. Τέτοια παιχνίδια θέλουν μεγάλη προσπάθεια και θα το σύγκρινα με άλλα δύο παιχνίδια με Λεβαδειακό και Πανσερραϊκό όπου χάθηκε ουσιαστικά η κατηγορία. Θεωρητικά έχουμε ελπίδες”.