Α.Ε.Λεμεσός-ΑΡΗΣ 1-5

2.6.1969

Πρωτάθλημα Ελλάδας, Λεμεσός

Σαρωτικός ο Άρης πέτυχε 5 γκολ στην Κύπρο

Ο ΑΡΗΣ πέρασε σαν “άνεμος” από την Κύπρο με ένα εντυπωσιακό σκορ κάνοντας πραγματικά επίδειξη δύναμης.
Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας πέρασε στην τρίτη θέση,πράγμα που το πετυχαίνει πρώτη φορά ομάδα εκτός Π.Ο.Κ.

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

Παρά τον ισχυρό καύσωνα και την ταλαιπωρία από το ταξίδι,οι παίκτες μας απέδωσαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο,έδειξαν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί αλλά και θεαματικοί στις προσπάθειές τους.

Το πρώτο γκολ του Άρεως σημειώθηκε στο 6΄ από τον Σακελλαρίδη,που έγινε παραλήπτης της μπάλας μετά την κεφαλιά του Αλεξιάδη στη δοκό.

Στο 22΄ η Α.Ε.Λ θα ισοφαρίσει με τον Λουκή.Δυο λεπτά αργότερα,ο Παπαϊωάννου θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον Άρη.Συγκεκριμένα ο Αλεξιάδης θα εκτελέσει φάουλ,η μπάλα θα βρει και πάλι στη δοκό,δίνοντας την ευκαιρία στο άσσο του Άρεως να κάνει το 1-2.

Η επανάληψη ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Άρεως που θα καταφέρει να πετύχει τρία γκολ.

Στο 61΄ο Συρόπουλος,αφού άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Αλεξιάδη, έκανε το 3-1.Στο 70΄ο Παπαϊωάννου πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό και το τέταρτο γκολ της ομάδας μας με θαυμάσια ατομική προσπάθεια.

Στο 83΄ ήταν η σειρά του Αλεξιάδη να σκοράρει για να γίνει το τελικό 1-5.Η φάση ξεκίνησε με ενέργεια του Ναλμπάντη και πάσα προς τον φόρ του Άρεως.

Κορυφαίος του Άρεως ήταν ο Βασίλης Ψηφίδης,που “όργωσε” κυριολεκτικά το γήπεδο,συντονίζοντας και κατευθύνοντας όλη την ομάδα.Εξαιρετική απόδοση είχαν και οι Παπαϊωάννου,Κεραμιδάς και Αλεξιάδης.

Η Α.Ε.Λ. μόνο στο πρώτο μέρος κατάφερε να κοντράρει τον Άρη.Στην επανάληψη κυριολεκτικά κατέρρευσε.

Τη συνάντηση διαιτήτευσε ο κ. Μίχας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Α.Ε. Λεμεσού: Α. Παπαδόπουλος, Τ. Χαριλάου, Κ. Παπαδόπουλος, Στυλιανού, Δημητρίου, Ζ. Παπαδόπουλος, Α. Παπαδόπουλος, Μιχαήλ, Λουκίδης, Επαμεινώνδας, Α. Χαριλάου.
ΑΡΗΣ: Χρηστίδης(52′ Γκαντίνας), Ναλμπάντης, Σπυρίδων, Ραπτόπουλος, Πάλλας, Συρόπουλος(65′ Γιάντσης), Ψηφίδης, Κεραμιδάς, Σακελαρίδης, Αλεξιάδης, Παπαιωάννου.

Στο 91΄λεπτό…

• Με τη νίκη του ο Άρης,εκμεταλλευόμενος την ήττα της ΑΕΚ,πέρασε τρίτος στη βαθμολογία.Μια θέση που τελικά επρόκειτο να κρατήσει μέχρι το τέλος(υπολείπονταν ακόμα δύο αγώνες).
  • Σε πελάγη ευτυχίας ήταν όλη η αποστολή για τη νίκη και την τρίτη θέση.Ιδιαίτερα χαρούμενος ήταν ο προπονητής της ομάδας μας Σεβεριάνο Κορέιρα.
  • Το ματς έγινε κάτω από συνθήκες καύσωνα με το θερμόμετρο να δείχνει 41 βαθμούς Κελσίου.
  • Λόγω της μεγάλης ζέστης οι θεατές του αγώνα δεν ήταν πάνω από 2.000.
  • Ο Άρης παρέμεινε στο νησί και την επόμενη μέρα για να δώσει ένα φιλικό παιχνίδι με την μικτή Πάφου.
  • Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά το 2019, μετά από πενήντα ολόκληρα χρόνια, στα πλαίσια των προκριματικών γύρων του Europa League, και ο Άρης πέρασε και πάλι νικητής από τη Μεγαλόνησο, κατορθώνοντας να κρατήσει τη θετική παράδοση και να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο.