ΑΡΗΣ-ΞΑΝΘΗ 1-0

“Κλεάνθης Βικελίδης”,26.9.2009

Με το γκολ του Αμπρέου στις καθυστερήσεις ο Άρης λύγισε την Ξάνθη

Σε ένα σχεδόν γεμάτο «Κλεάνθης Βικελίδης» (περίπου 17.000 θεατές), ο Άρης άφησε πίσω του την ήττα από τον Παναθηναϊκό και με γκολ του Σεμπαστιάν Αμπρέου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Ξάνθη. Ο Ουρουγουανός επιθετικός «μοιραίος» στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την κιτρινόμαυρη φανέλα και χάρισε στον Άρη την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια.

Ο Άρης έφτασε τους δέκα βαθμούς ενώ η Ξάνθη η οποία από το πρώτο ημίχρονο αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σουάνη παρέμεινε στους 4 με τον Γιάννη Ματζουράκη να μην μπορεί να πιστέψει πως η ομάδα του δεν πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο ντεμπούτο του στον πάγκο.

Ο Μαζίνιο ξεκίνησε με ένα σύστημα το οποίο δούλεψε αρκετά στη διάρκεια της εβδομάδας.Ένα επιθετικογενές 4-3-3, με Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, με Νέτο και Αράνο δεξιά κι αριστερά αντίστοιχα σε ρόλους φουλ πλάγια μπακ, με κλασσικό δίδυμο στο κέντρο της άμυνας Νασούτι και Ρονάλντο Γκιάρο.Από κει και πέρα, στα χαφ, σε ρόλο μέσα δεξιά ο Φλάβιο, και αντίστοιχα αριστερά ο Φερναντέζ, ενώ πιο μπροστά ο Λεάντρο Γκρασιάν, σε ελεύθερα επιτελικά καθήκοντα.Μπροστά, με Κάλβο σε ρόλο έξω δεξιά και Κόκε έξω αριστερά, με τον «Loco» στη κορυφή.

Ο Άρης είχε στα πρώτα λεπτά για περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του, αλλά δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους για την περιοχή της Ξάνθης με εξαίρεση την φάση του τρίτου λεπτού όταν ο Κόκε αστόχησε από κοντά με το κεφάλι. Από την πλευρά τους οι «ακρίτες» είχαν καλά οργανωμένη την άμυνα τους και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 8’ με τον Πόι.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να διαπεράσουν την πρώτη γραμμή άμυνας της Ξάνθης λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Οι παίκτες μας ανέβασαν την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, κυρίως οι μέσοι, και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 41’ με τον Αμπρέου να αστοχεί με το κεφάλι από κοντά. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαζίνιο αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον τραυματία Ρονάλντο Γκιάρο με τον Ρομπέρζ.

Τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα άλλαξαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σουάνης ο οποίος είχε «κιτρινιστεί» στο 45’ για διαμαρτυρία, στο 47’ αποβλήθηκε από τον διαιτητή Τριτσώνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι πάνω στον Φερνάντες.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Άρης είχε την απόλυτη υπεροχή και έκλεισε την Ξάνθη στα καρέ της, δίχως όμως η ομάδα μας να δημιουργεί φάσεις καθώς οι σέντρες που επιχειρούσαν οι παίκτες του Άρη αποκρούονταν εύκολα από τους αμυνόμενους.

Ο Άρης άσκησε ασφυκτική πίεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 84’ ο Τριτσώνης δεν είδε πέναλτι σε τράβηγμα του Βάλλα στον Αμπρέου.  Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αμπρέου με καταπληκτική κεφαλιά νίκησε τον Γκσπούρ-νινγκ και έδωσε το «τρίποντο» στον Αρη (1-0).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3’: Πολύ καλή κεφαλιά του Κόκε μετά από σέντρα του Νέτο, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
8’: Καταπληκτική μπαλιά του Σουάνη, ο Πόι μόνος του τετ α τετ με τον Σηφάκη κάνει το πλασέ, αποκρούει ο τερματοφύλακας του Άρη και στη συνέχεια ο Ταϊντέρ δεν μπορεί να σκοράρει καθώς ο Ρονάλντο Γκιάρο μπαίνει δυνατά στη φάση και απομακρύνει.
36’: Δυνατό σουτ του Αράνο η μπάλα άουτ.
39’: Σουτ του Ταϊντέρ με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σηφάκη.
41’: Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκρατσιάν από τα αριστερά. Ο Αμπρέου πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά αστοχεί.
44’: Δυνατό διαγώνιο σουτ του Ταϊντέρ, με τον Σηφάκη να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να αποκρούει.
45+2’ ΑΠΟΒΟΛΗ: Ο Σουάνης μέσα σε τρία λεπτά βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα (μια για διαμαρτυρία και μια για αντιαθλητικό παιχνίδι) και αφήνει την ομάδα του με δέκα παίκτες.
51’: Σουτ του Στρμπα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
80’: Σέντρα του Αράνο από τα αριστερά, ο Κάμπορα επιχειρεί με τακουνάκι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια.
84’: Δυνατό σουτ του Φλάβιο, η μπάλα άουτ.
86’: Κεφαλιά του Αμπρέου, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
92’ΓΚΟΛ: Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκρατσιάν, ο Αμπρέου με απίστευτη φαλτσαριστή κεφαλιά δίνει τη νίκη στον Αρη (1-0).

Με λάθη η διαιτησία του κ. Τριτσώνη

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Γκιάρο (43’ Ρομπέρζ), Κάλβο (60’ Χαβίτο), Φερνάντες, Κόκε (70’ Κάμπορα), Γκρα-τσιάν, Αμπρέου, Νασούτι, Φλάβιο
ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Πόι (84’ Λουτσιάνο), Κιντάνα (72’ Τζιωρτζιόπουλος), Τζάγκι, Σουάνης, Στα-θάκης, Φλίσκας, Βάλλας, Ταϊντέρ (58’ Βασιλάκης), Στρμπα

Έτσι το είδαν

Μαζίνιο:Προσπαθήσαμε πολύ και στο τέλος δικαιωθήκαμε.Η αποβολή παίκτη δεν είναι πάντα υπέρ της ομάδας που παίζει με παίκτη παραπάνω.Ο Αμπρέου ήρθε στον Αρη για να κάνει τη διαφορά, είναι μεγάλος γκολτζής και δούλεψε σκληρά στην εβδομάδα που προηγήθηκε, πετυχαίνοντας πέντε γκολ στις προπονήσεις. Ηταν μια επιβράβευση το γκολ που έβαλε στο τελευταίο λεπτό.

Μαντζουράκης: Παίξαμε καλύτερα, οι παίκτες μου ήταν πειθαρχημένοι και θεωρώ ότι εμείς είχαμε τις ευκαιρίες με Πόι και Ταϊντέρ, όπως και μία ακόμη με τον Παπαδημητρίου για να σκοράρουμε. Ο Αρης είναι δύσκολη ομάδα, αλλά όταν κλείνει η αυλαία με ήττα και με τέτοιο τρόπο που ήρθε, εμείς είμαστε στενοχωρημένοι…”.

Στο 91΄λεπτό…

• Η απάντηση του «El Loco» που λύτρωσε τους περίπου είκοσι χιλιάδες οπαδούς του ΑΡΗ που κατέκλυσαν το «Κλεάνθης Βικελίδης».
  • Ο Ουρουγουανός επιθετικός χθες κλήθηκε εκ νέου στην εθνική ομάδα της χώρας του.
  • Ο στόχος επετεύχθη και η ομάδα μετράει το απόλυτο στην έδρα μας με 3Χ3=9 και σύνολο 10 βαθμούς, φιγουράρει εκεί που πρέπει να είναι στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας.
  • Είναι αλήθεια ότι μετά από όσα έγιναν στη προηγούμενη αγωνιστική, με την 100% άδικη ήττα στο Ολυμπιακό στάδιο από τον Παναθηναϊκό, θεωρούσαμε δεδομένο ότι θα δούμε έναν ΑΡΗ πεισμωμένο, έναν ΑΡΗ ψυχωμένο, έναν ΑΡΗ που θα βγάλει αντίδραση.
  • Ο κόσμος με υπομονή ενίσχυσε τους παίκτες σε όλο τον αγώνα.Στο τέλος ξέσπασαν όλοι με το γκολ του Ουρουγουανού.
  • Ο Γιάννης Μαντζουράκης έκανε άσχημο ντεμπούτο στο πάγκο της θρακικής ομάδας.
  • Στο γήπεδο από νωρίς ήταν πολλά παιδιά με τους πατεράδες τους αλλά και αρκετές γυναίκες.Κίνηση μεγάλη υπήρχε και στη μπουτίκ της ομάδας.