Έχοντας καλή απόδοση, ο Άρης νίκησε τον Απόλλων Αθ.

Παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο ο Άρης ειδικά στο β΄μέρος, υπέταξε τον Απόλλωνα και ανανέωσε τις ελπίδες του για την κατάληψη μιας προνομιούχου θέσεως.Το ζητούμενο βέβαια για την ομάδα μας είναι η σταθερότητα,κάτι που δεν έχει επιδείξει μέσα στη χρονιά.

Γράφει✍️ ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

?Ο Βραζιλιάνος Ολιβέιρα,πρωταγωνιστής του αγώνα

Παρά το ότι ο αντίπαλος προηγήθηκε νωρίς στο 10ο, οι παίκτες έδειξαν ψυχραιμία και ωριμότητα για να φτάσουν σε μια σημαντική ανατροπή του σκορ.

Δημιουργός του τέρματος ήταν ο Γέφτοβιτς που πέρασε πάσα στην καρδιά της άμυνας για τον Αθανασιάδη που πλάσαρε σωστά τον Καρκαμάνη.

Ο Άρης είχε δοκάρι με φάουλ του Οικονομίδη στο 17ο,ενώ στο 19ο,η προσπάθεια του Νταρακλίτσα ανακόπηκε τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς του Απόλλωνα.

Πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Άρης ισοφάρισε με πέναλτι στο 26ο και προηγήθηκε στο 44ο.

Το πέναλτι κέρδισε ο Γιουκούδης τον οποίο τράβηξε από την φανέλα ο Μαγγιώρος και εκτέλεσε εύστοχα ο Πατσιαβούρας.

Το γκολ με το οποίο προηγήθηκε ο Άρης ήταν ένα εξαιρετικό τέρμα που προήλθε μετά από συνεργασία Μύλλερ,Ολιβέιρα,Μουστακίδη και σέντρα προς τον Γιουκούδη που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η επανάληψη ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα μας που με επικεφαλής τους Ολιβέιρα και Γιουκούδη, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και έφτιαξε πολλές φάσεις και για άλλα τέρματα.

Στο 55ο ο Ολιβέιρα είχε δοκάρι,στο 62΄πρώτα ο Νταρακλίτσας και μετά ο Σαμώλης αστόχησαν από ευνοϊκές θέσεις.

Στο 69ο παραλίγο να ισοφαρίσει ο Απόλλων,όταν ο Γέφτοβιτς έκλεψε την μπάλα και βγήκε μόνος τετ-α-τετ με τον Καρκαμάνη που όμως απέκρουσε σωτήρια,ενώ το σουτ κατόπιν του Σβορώνου έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τζιόλας.

Στην αντεπίθεση ο Ολιβέιρα επιχείρησε ένα ακόμη σουτ,ο Κουρκούνας απέκρουσε με αστάθεια και ο Λιμνιάτης από κοντά έγραψε το 3-1.

Η νίκη του Άρεως οφείλεται στη θαυμάσια απόδοση του “τριγώνου” Μέλερ,Ολιβέιρα και Γιουκούδη.

Ο πρώτος ήταν παντού στο γήπεδο,έκοβε και μοίραζε πάσες,ο Βραζιλιάνος Ολιβέιρα έδειξε το πλούσιο ταλέντο του και ήταν ιδιαίτερα απειλητικός για την αντίπαλη εστία και τέλος ο Γιουκούδης,παίζοντας ως φουνταριστός ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, ενώ έβαλε και ένα θαυμάσιο γκολ.Καλή απόδοση είχαν και οι Πατσιαβούρας και Λημνιάτης.

Ο Απόλλων Αθηνών,βυθισμένος στις τελευταίες θέσεις,έχει να δώσει σκληρή μάχη για την παραμονή.Η ευκαιρία του 69΄ήταν μοιραία γι΄αυτόν,αν σκόραρε τότε ίσως το ματς να είχε άλλη εξέλιξη.Καλύτερη απόδοση είχαν οι Φαμπιάτος,Γέφτοβιτς και Αθανασιάδης.

Άψογος ο διαιτητής κ. Αμυγδαλής.

Οι συνθέσεις
?

ΑΡΗΣ

Καρκαμάνης,Πατσιαβούρας,Μουστακίδης,Τζιόλας,Λιμνιάτης,Χατζηνικολάου,Οικονομίδης(54΄Σαμώλης),Μέλερ,Ολιβέιρα,,Γιουκούδης,Νταρακλίτσας(75′ Μουρατίδης)

Απόλλων

Κουρκούνας,Φαμπιάτος,Ποζαπαλιδης,Κελς,Αποστόλου(79′ Κολιτσιδάκης),Μαγγιώρος,Αθανασιάδης,Γέφτοβιτς,Γιούρισιτς,Βασιλείου,Σβορώνος(75΄Καραβέλης).

Έτσι το είδαν…

Παναγούλιας: Ο Άρης έκανε ένα καλό παιχνίδι κόντρα σε μια καλή ομάδα.Παρά το ότι ο αντίπαλος προηγήθηκε,ανατρέψαμε το σκορ και μάλιστα πριν το ημίχρονο.
Το Καυταντζόγλειο είναι πλέον η έδρα μας και εδώ θα πρέπει να μάθουμε να παίζουμε.
Συγχαρητήρια στους φιλάθλους που ήρθαν να μας στηρίξουν και σε αυτούς που δεν ήρθαν.Τα παιδιά του Άρεως υπόσχονται καλύτερες μέρες για το σύλλογό μας.

Ασημακόπουλος: Ξεκινήσαμε το ματς με γκολ,ωστόσο στην πορεία φάνηκε να μην μπορούμε να κρατήσουμε το σκορ.Χρειάζεται,όταν είσαι σε δύσκολη θέση,να έχεις και λίγη τύχη.
Ο Άρης ισοφάρισε και προηγήθηκε πριν το ημίχρονο.Στην επανάληψη ήταν πολύ καλός και δίκαια νίκησε.Συγχαρητήρια στον κ. Παναγούλια για την ομάδα του.Η δική μου ομάδα θα παλέψει μέχρι το τέλος για την σωτηρία της.

Στο 91΄λεπτό…

• Νέα έδρα για την ομάδα μας το Καυταντζόγλειο, λόγω των έργων της ανακατασκευής της θύρας 2 στο Χαριλάου.
  • Άδειο και κρύο ήταν το γήπεδο αφού οι θεατές δεν ξεπερνούσαν τις πέντε χιλιάδες.Οι φίλοι του Άρεως πρέπει να στηρίξουν την ομάδα σε αυτό το κρίσιμο σημείο του πρωταθλήματος,κάτι που έμμεσα ζήτησε και ο προπονητής κ. Παναγούλιας.
  • Αίσθηση προκάλεσε η απουσία από το γήπεδο του προέδρου κ. Δασυγένη, που ωστόσο οφειλόταν σε ξαφνική αδιαθεσία.
  • Τρίτη κίτρινη κάρτα για τον Οικονομίδη που θα του στοιχίσει τη συμμετοχή στο ντέρμπι με τον Ηρακλή.
  • Δύο σημαντικές απουσίες για τον Άρη.Έλειπαν λόγω τραυματισμών οι Μπουγιουκλής και Δημητριάδης.
  • Παρέα έβλεπαν το ματς ο Μενέλαος Χατζηγεωργίου και ο στρατηγός Γκράτζιος.
  • Μίνι σύσκεψη της διοίκησης έγινε σχετικά με το αν θα επιτραπεί στη δημοτική τηλεόραση να δείξει πλάνα από τον αγώνα.Τελικά δόθηκε η σχετική άδεια και μάλιστα το ματς θα μεταδοθεί και σε μαγνητοσκόπηση.
  • Λόγω κακής συνεννόησης με τη διοίκηση του Καυταντζογλείου δεν λειτούργησε ο φωτεινός πίνακας.
  • Παράπονα είχε ο αντιπρόεδρος του Απόλλωνος για το πέναλτι του Άρεως και ζητούσε εξηγήσεις από τον διαιτητή.
  • Λόγω της απεργίας της Ολυμπιακής Αεροπορίας η αποστολή του Απόλλωνος παρέμεινε για μια επιπλέον ημέρα στη Θεσσαλονίκη.
  • Ο Βραζιλιάνος Ολιβέιρα ήταν ο παίκτης που χειροκροτήθηκε περισσότερο.Εκείνο που μένει να φανεί είναι αν θα έχει σταθερότητα και διάρκεια στην απόδοσή του.
  • Με τις ριγέ εμφανίσεις αγωνίστηκε ο Άρης.
  • Ευνοϊκό είναι το πρόγραμμα για τη συνέχεια.Στα επόμενα εννιά παιχνίδια τα οκτώ είναι στη Θεσσαλονίκη…