Ο Νίκος Λαζαρίδης “σκότωσε” την πρώην ομάδα του, αφού πέτυχε το 2ο γκολ του Άρη στη νίκη των “κιτρίνων” με 2-1 επί του Αστέρα στην Τρίπολη.

Αστέρας Τρίπολης – Άρης 1-2

3.4.2011

Γήπεδο ”Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”, Τρίπολη

? Ο Ισπανός τερματοφύλακας Χουάνμα στο 89΄ έχει αποκρούσει το πέναλτι και οι παίκτες μας πανηγυρίζουν

Με 10  παίκτες από το 40΄ λεπτό λόγω αποβολής του Καστίγιο,  με υπερπροσπάθεια, ο ΑΡΗΣ λύγισε τον  Αστέρα, σε ένα πολύ σημαντικό ,για την εξέλιξη του πρωταθλήματος ,παιχνίδι.

Οι Αρκάδες πίεσαν, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, έκαναν ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποίησαν.

Ήρωας  της ομάδας μας ήταν ο Χουάνμα, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Μπαστία στο 89ο λεπτό.

Το σκορ άνοιξε στο 35ο λεπτό με τον Ορόθκο, αλλά ισοφάρισε στο 44′ με πέναλτι ο Κόκε. Το 2-1 έγινε στο 65′, ενώ με 10 παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα και ο Αστέρας τρίπολης, λόγω αποβολής του Φράνκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 85′.

Χλιαρό ήταν το ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες. Το πρώτο σουτ πραγματοποιήθηκε στο 14ο λεπτό, με τον Ματούσιακ να το επιχειρεί μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και δεν απείλησε την εστία του Χουάνμα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πολωνός είχε νέα προσπάθεια να νικήσει τον Ισπανό πορτιέρο, αλλά ο Χουάνμα αντιλήφθηκε γρήγορα τη φάση και πρόλαβε να μαζέψει την μπάλα.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ στο 27ο λεπτό, όταν από σέντρα του Φράνκου, ο Μάρτινς πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γκιάρο έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή, κρατώντας το “μηδέν” για την ομάδα του.

Στο 32ο λεπτό ο διαιτητής Κωνσταντινέας ακύρωσε γκολ του Αστέρα. Ο Ουριμπάρι εκτέλεσε φάουλ, ο Μπαστία με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Μεσσήνιος ρέφερι χρέωσε με επιθετικό φάουλ τον Μπαρτολίνι σε κάποιο άλλο σημείο της περιοχής.

Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα θα ανοίξει το σκορ. Ο Ισπανός αμυντικός  Ορόθκο πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους στην εκτέλεση φάουλ του Ουριμπάρι και με κεφαλιά νίκησε τον Χουάνμα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους Αρκάδες μετά από πέντε λεπτά, αφού στο 40′ ο Καστίγιο αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα του Κωνσταντινέα. Ο Μεξικανός πάτησε τον πεσμένο Μπαστία σε μία “μονομαχία” που είχαν και φυσιολογικά πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Παρ’ όλα αυτά, στο 42ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι, αφού ο Μπαρτολίνι τράβηξε από τη φανέλα τον Κόκε. Ο Ισπανός ήταν αυτός που ανέλαβε και την εκτέλεσή του, νικώντας τον Ντεγκρά και ισοφαρίζοντας για την ομάδα του σε 1-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας Τρίπολης , όπως ήταν φυσικό με παίκτη παραπάνω, έχασε ευκαιρίες με τους Μπαστία και Μάρτινς. Η μεγαλύτερη όμως ήταν στο 62ο λεπτό, όταν ο νεοεισελθών Αρσενίεβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Χουάνμα και σούταρε πολύ άστοχα, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Σέρβος, το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα ο Λαζαρίδης. Ο αμυντικός του Άρη με κοντινή προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ του Τόχα νίκησε την πρώην ομάδα του κι έφερε τους “κίτρινους” σε θέση οδηγού. Ο σπουδαίος αμυντικός δεν πανηγύρισε το γκολ σε βάρος της παλιάς του ομάδος.

Ο Αστέρας βγήκε μαζικά για την ισοφάριση, με ανορθόδοξο τρόπο είναι αλήθεια, με σέντρες και προσπάθειες να εκβιάσει πέναλτι. Χαρακτηριστική ήταν η περίπτωση του Φράνκου, ο οποίος έπεφτε διαρκώς μέσα στην αντίπαλη περιοχή για να πάρει πέναλτι. Τελικά, τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Κωνσταντινέα, που τον απέβαλε στο 85′.

Το πέναλτι όμως ήρθε στο 89′ για τους Αρκάδες. Ο Φατί ανέτρεψε τον Ματούσιακ και ο Μπαστία είχε την ευκαιρία να ξαναφέρει το ματς στα ίσα. Όμως, ο Αργεντινός νικήθηκε από τον Χουάνμα, που αναδείχθηκε σε ήρωας του αγώνα.

Διαιτητής: Πέτρος Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)

Αστέρας Τρίπολης (Δερμιτζάκης): Ντεγκρά, Ρούμπιλ, Ουριμπάρι, Ορόθκο, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Λαδάκης (71′ Φορτούνης), Φράνκου, Ουντότζι (60′ Αρσενίεβιτς), Μάρτινς (79′ Παπάζογλου), Ματούσιακ

Άρης (Σάκης Τσιώλης): Χουάνμα, Βανγκέλι, Μίτσελ, Λαζαρίδης, Γκιάρο, Σακάτα (38′ Καζναφέρης), Φατί, Τόχα, Καστίγιο, Κόκε (71′ Μενδρινός), Τσέζαρεκ (57′ Πορτίγια)