Τελικός κυπέλλου Ελλάδος

24 Απριλίου 2010

“ΟΑΚΑ”

ΝΙΚΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΙΔΑ,ΧΑΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΧΟΡΤΑΡΙ

Τέταρτος χαμένος τελικός για την ομάδα μας, μέσα σε λίγα χρόνια.Ένα κύπελλο, που το περίμεναν οι μυριάδες Αρειανοί που κατέκλυσαν το ΟΑΚΑ, με μια επική κάθοδο, που τα λόγια είναι φτωχά για να την περιγράψουν και τα συναισθήματα πλούσια γα να την νιώσει κανείς καλά...

Γράφει ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

H τακτική, η ταχύτητα, το πάθος, οι σημαντικές ευκαιρίες, οι εντυπωσιακές αποκρούσεις αλλά και η απουσία του γκολ ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν το πρώτο ημίχρονο του τελικού του Κυπέλλου. Σε ένα 45λεπτο με καλό ρυθμό και πλούσιο θέαμα ο Άρης μπήκε δυνατά, απειλώντας με το “καλημέρα” την εστία του Τζόρβα. Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε στη συνέχεια να ισορροπήσει και να βγει με αξιώσεις στην επίθεση, όμως στις ευκαιρίες που δημιούργησε είχε απέναντί του έναν εξαιρετικό Σηφάκη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε επενέβη σωτήρια.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, στην επανάληψη οι ομάδες εμφανίστηκαν επιφυλακτικές, θέλοντας να κάνουν διαχείριση του χρόνου. Στο σημείο αυτό είναι φανερό ότι η ομάδα μας αγχώθηκε και έχασε τη ζωντάνια του πρώτου μέρους. Ο Παναθηναϊκός  είχε την υπεροχή και με σουτ του Σεμπαστιάν Λέτο πήρε το προβάδισμα στο 63′

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και το τελευταίο σφύριγμα του Κάκου βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 1-0, Κυπελλούχο Ελλάδας .

Ο Άρης προσπάθησε να φανεί αντάξιος στις απαιτήσεις του μεγάλου, ωστόσο για ακόμα μία φορά του έλειψε το γκολ. Για τέταρτη φορά την τελευταία δεκαετία η ομάδα μας  έφτασε στην πηγή, αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό. Κατάρα του Άρη; Κατάρα του Κούπερ που σε έναν ακόμα τελικό δεν ευτύχησε να πανηγυρίσει το τρόπαιο; Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά…

Στη “μάχη” των πάγκων ο τυπικά γηπεδούχος Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σχήμα 4-2-3-1. Συγκεκριμένα ο Τζόρβας ξεκίνησε στην εστία με τους Κατσουράνη και Καντέ να συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο και τους Βύντρα και Σπυρόπουλο να τους πλαισιώνουν από δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Τα αμυντικά χαφ ήταν οι Σιμάο και Ζιλμπέρτο Σίλβα, Λέτο και Σαλπιγγίδης αριστερά τους και δεξιά τους αντίστοιχα και ο Νίνης πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Τζιμπρίλ Σισέ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ κατέβασε την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο του “ΟΑΚΑ” με καθαρό 4-4-2. Ο Σηφάκης κάθισε στην εστία, με τους Νέτο, Ρονάλντο Γκιάρο, Νασούτι και Βανγκέλι να αποτελούν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Αντίστοιχα στη μεσαία γραμμή Μεριέμ, Ναφτί, Πρίττας και Κάλβο, ενώ το επιθετικό δίδυμο συνέθεσαν ο Κάμπορα με τον Κόκε.

Παθιασμένος ο Άρης

Ο Άρης από τα πρώτα κιόλας λεπτά έδειξε τις διαθέσεις του, με πίεση που ξεκινούσε από την άμυνα του Παναθηναϊκού και πλαγιοκοπήσεις για ένα γρήγορο γκολ.

Και κάπως έτσι ήρθε η πρώτη φάση για τους τυπικά φιλοξενούμενους και πρώτη της αναμέτρησης στο 3ο μόλις λεπτό. Ο Κάλβο με όμορφη ατομική ενέργεια από τα αριστερά ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μοιράζοντας την μπάλα στον Κόκε. Ο Ισπανός μέσα από την περιοχή βρήκε με ψηλή μπαλιά τον Μεριέμ στο δεύτερο δοκάρι που γύρισε παράλληλα στον Κάμπορα, όμως ο Αργεντινός δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, με την κεφαλιά του να καταλήγει άουτ.

Ο Άρης είχε τα τρεξίματα, την κατοχή της μπάλας, κερδίζοντας τη μάχη του κέντρου και με φαρμακερές μπαλιές στην περιοχή του Παναθηναϊκού έψαχνε το γκολ που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ.

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών οι “πράσινοι” άρχισαν να πατούν καλύτερα και να βγαίνουν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Μάλιστα στο 17′ ο Λέτο προσπάθησε με το κεφάλι να στείλει την μπάλα προς την εστία ωστόσο αυτή κατέληξε άουτ.

Όμως μετά το 20′ ήρθε η αντίδραση του Παναθηναϊκού στην ευκαιρία του Κάμπορα. Ο Νίνης με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ανάγκασε το Σηφάκη σε εντυπωσιακή απόκρουση, η μπάλα έφτασε στον Σαλπιγγίδη που σούταρε, όμως ο τερματοφύλακας μας απέκρουσε με εξαιρετική προσπάθεια.

Στο 25′ ο Άρης επισκέφτηκε εκ νέου τα καρέ του Παναθηναϊκού, έστω και από στημένη φάση. Ο Μεριέμ με εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Νασούτι στην καρδιά της άμυνας του “τριφυλλιού”, ο Αργεντινός επιχείρησε χωρίς δεύτερη σκέψη σουτ στην κίνηση, αλλά ο Τζόρβας ήταν στο σωστό σημείο προκειμένου να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Στο το 36′ οι Σισέ και Σαλπιγγίδης δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τη σέντρα του Σπυρόπουλου.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι παίκτες των δύο ομάδων δεν ανταποκρίθηκαν στις προσδοκίες που είχαν δημιουργήσει από το πρώτο ημίχρονο, καθώς τα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν επιφύλαξαν σπουδαίες συγκινήσεις ή φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Παναθηναϊκός, σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, ξεκίνησε έχοντας την κατοχή, ανούσια ωστόσο καθώς μέχρι το 60′ δε δημιουργήθηκε αξιόλογη ευκαιρία.

Η σκοπιμότητα για την κατάκτηση του τίτλου φαινόταν να επικρατεί του θεάματος, οδηγώντας το παιχνίδι σε χαμηλότερο ρυθμό. Μάλιστα ένα γκολ ίσως να ήταν αρκετό για να κρίνει τον τίτλο.

Στο 63′ σε μια φάση που δεν προμηνούσε τίποτα σημαντικό, ο Σεμπαστιάν Λέτο με δυνατό σουτ με το αριστερό, αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σηφάκη

Με 25 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του 68ου τελικού, ο Άρης , έπρεπε να αντιδράσει άμεσα προκειμένου να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του τροπαίου.

Ο Κούπερ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Χαβίτο και Φερνάντες, δίνοντας “πνοή” στη μεσαία γραμμή της ομάδας του. Στο 75′ ο Νέτο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Κάμπορα αν και μόνος μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να πλασάρει δίνοντας την ευκαιρία στον Τζόρβα να διώξει. Στην επαναφορά ο Κόκε έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού.

Ο Νίκος Νιόπλιας με αλλαγές και κινήσεις τακτικής προσπαθούσε να κλειδώσει τη νίκη κλείνοντας τους χώρους στα τελευταία λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Λίγο πριν το τέλος παραλίγο να έρθει η ισοφάριση με αυτογκολ του Καντέ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Καντέ, Κατσουράνης, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Νίνης (65′ Μαρίνο), Σαλπιγγίδης (62′ Καραγκούνης), Λέτο (79′ Χριστοδουλόπουλος), Σισέ.

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Γκιάρο, Νασούτι, Νέτο, Βανγκέλι, Μεριέμ (66′ Χαβίτο), Ναφτί (74′ Φερνάντες), Πρίττας, Κάλβο (83′ Αντού), Κάμπορα, Κόκε.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Νίκος Νιόπλιας:
«Ήταν μία δίκαιη νίκη. Ιδρώσαμε πολύ για να την πάρουμε, διότι απέναντί μας ήταν ένας αξιόλογος αντίπαλος. Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο. Ο Άρης μιας πίεσε ψηλά για να μην κάνουμε παιχνίδι, άλλες φορές το κατάφερε, άλλες όχι.

Αυτό ήταν το μειονέκτημά τους, διότι κουράστηκαν. Στο β’ μέρος κυριαρχήσαμε και κάναμε μία σπουδαία νίκη, διότι την πετύχαμε απέναντι σε αξιόλογο αντίπαλο, που ήθελε το τρόπαιο, αλλά δυστυχώς έπεσε στην καλύτερη ομάδα της Ελλάδας για φέτος.

Δεν περίμενα να μας πιέσει ψηλά. Σε άλλα ματς έδινε χώρο, αλλά σήμερα μας πίεσε ψηλά και μας δημιούργησε προβλήματα. Ξόδεψε πολλά και το πλήρωσε. Εμείς είμαστε καλή ομάδα, πετύχαμε γκολ κι όλα άλλαξαν. Δεν μπορεί μια ομάδα να πρεσάρει τόσο πολύ.

Έκτορ Ραούλ Κούπερ:
 «Νιώθω μεγάλη θλίψη για τους οπαδούς μας που έκαναν το μεγάλο ταξίδι από την Θεσσαλονίκη για να βρεθούν κοντά στην ομάδα και να την βοηθήσουμε. Ήρθαμε με μεγάλη αισιοδοξία για τον θεσμό αυτό. Θέλω να επαναλάβω, το πόσο πολύ πόνος μας προκαλεί που δεν κατακτήσαμε το Κύπελλο.

Κάναμε καλό πρώτο ημίχρονο. Δημιουργήσαμε αρκετές καθαρές ευκαιρίες για γκολ. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός στο β’ ημίχρονο είχε την υπεροχή, χωρίς όμως να έχει και ευκαιρίες για γκολ, καθώς το ματς ήταν κλειστό.

Ο Λέτο πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ. Η ειρωνεία που νιώθουμε είναι ότι αφήσαμε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο. Πέρα από όλα πρέπει να συγχαρώ τον αντίπαλο. Δεν είχε υπεροχή, αλλά οι τελικοί, έχω δηλώσει ότι είναι παιχνίδια για να τα κερδίζεις. Δεν υπάρχουν άλλα λόγια.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνω όταν ανέβουμε Θεσσαλονίκη είναι να ανεβάσω το ηθικό των παικτών. Πρέπει να είμαστε δυνατοί για το ματς με τον Ολυμπιακό».

Μιχάλης Σηφάκης:
 «Δεν ήμασταν χειρότεροι απ’ τον Παναθηναϊκό, αλλά στο ποδόσφαιρο κερδίζει αυτός που βάζει το γκολ. Δεν είχαμε άγχος, όμως μας έλειψε το γκολ. Δεν πρέπει ν’ απογοητευόμαστε, αυτή η ομάδα έχει κάτι, έχει κόσμο είναι κρίμα να τα παρατήσουμε πρέπει να συνεχίσουμε. Έχουμε έναν υπέροχο κόσμο που έκανε τόσο δρόμο, δυστυχώς τον στεναχωρήσαμε. Για μας δεν έχει τελειώσει το πρωτάθλημα και πρέπει την Τετάρτη να νικήσουμε τον Ολυμπιακό. Ο Άρης έχει καταφέρει βήμα-βήμα να φτάνει ψηλά στο πρωτάθλημα, σε τελικούς Κυπέλλου. Είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε έχουμε στόχους αφού ακολουθούν τα play-off. Δεν αιφνιδιάστηκα (στο γκολ). Αργήσαμε να κλείσουμε τους χώρους ο Λέτο έκανε ένα καλό σουτ και πήγε στη γωνία».