Μοιρασιά στο ντέρμπι Άρεως-Ολυμπιακού

Λίγες μέρες πριν το καθοριστικό αγώνα στη Σαραγόσα,ο Άρης του Μπάγεβιτς,χάρη στο γκολ του Αουρέλιο στην εκπνοή του αγώνα,ήρθε ισόπαλος με τον Ολυμπιακό
.

.

Άρης-Ολυμπιακός 1-1
29-9-2007
Γήπεδο: “Κλεάνθης Βικελίδης”

Με γκολ του Αουρέλιο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αρης αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό, συμπληρώνοντας τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια. Καλύτεροι οι “κίτρινοι”, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τέρμα του Γκαλέτι, αλλά δημιούργησαν τις φάσεις για να γυρίσουν το αποτέλεσμα.

?Ο σκόρερ του αγώνα Μάρκο Αουρέλιο

Το παιχνίδι στο γεμάτο και ενθουσιώδες Χαριλάου ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν αναγνωριστικές κινήσεις στο χώρο του κέντρου.

Παρά την πίεση που άσκησε ο Άρης στον Ολυμπιακό,δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες φάσεις. Η ομάδα μας είχε την κατοχή,χωρίς όμως να απειλεί την εστία των Πειραιωτών.

Δικαίως ο Ντούσαν Μπάγεβιτς σηκώθηκε ουκ ολίγες φορές από τον πάγκο του για να βάλει τις φωνές, βλέποντας τις δυσκολίες που αντιμετώπιζε η ομάδα του στην ανάπτυξη και στην προώθηση της μπάλας στον Κόκε. Και όσες φορές αυτό γινόταν, ο Ισπανός φορ είχε να αντιμετωπίσει τον Ραούλ Μπράβο και ενίοτε τον Ντομί που έσπευδε για βοήθεια.

Όχι πως ο Ολυμπιακός έκανε κάτι σημαντικό. Κάθε άλλο. Εκτός από τη φάση του γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, παρακολουθούσαν το παιχνίδι των «κίτρινων» και αναζητούσαν τον ελεύθερο χώρο για να ξεχυθούν στην αντεπίθεση και να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Λούα Λούα. Μόνο προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Τάκη Λεμονή έδειξαν μία κινητικότητα και δη μετά το 0-1, δίχως όμως να κάνουν κάτι σημαντικό.

Στην επανάληψη ο Αρης μπήκε σαφώς βελτιωμένος και με τον Βλάνταν Ιβιτς να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες, έκλεισε τον Ολυμπιακό πίσω και πίεσε για την ισοφάριση. Μάλιστα, στο 54ο λεπτό θα μπορούσε να είχε κάνει το 1-1, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, μετά από πλασέ του Φελίπε Σανσόν.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα λεπτά με τον Ολυμπιακό να γυρίζει πίσω και τον Λεμονή να δείχνει ξεκάθαρα την πρόθεσή του να κρατήσει το εύθραυστο 1-0. Το συγκρότημα του Μπάγεβιτς έκανε ό,τι μπορούσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, ο Νικοπολίδης κρατούσε με εντυπωσιακές επεμβάσεις το μηδέν της εστίας του και ο χρόνος πίεζε φτάνοντας προς τη λήξη.

Η μοναδική φάση που ο Ολυμπιακός απείλησε με το 0-2 ήταν στο 70ο λεπτό όταν ο ολομόναχος Λούα Λούα επιχείρησε ένα μακρινό σουτ “μπανάνα”, για να δει την μπάλα να καταλήγει στη συμβολή των δοκών του Χαλκιά.

Η πολυπόθητη ισοφάριση θα έρθει ακριβώς στην τελευταία φάση με το χρυσό γκολ του Αουρέλιο. Ο Βραζιλιάνος θα εκτελέσει φάουλ, η μπάλα θα περάσει από το τείχος και θα αιφνιδιάσει τον Νικοπολίδης.

Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε πολύ στην επανάληψη και ανταμείφθηκε με το γκολ στο τέλος.Θα ήταν άδικο για τους παίκτες μας να έχαναν σε αυτό το ματς.Η ισοπαλία,με το τρόπο που ήρθε ικανοποίησε μερικώς παίκτες και οπαδούς στην κερκίδα.

Κορυφαίος του Άρεως ήταν ο Αουρέλιο,που είχε μεγάλη επιθετική προσφορά,όπως και ο Νέτο.Πολλά τρεξίματα στο χώρο του κέντρου από τον Νεμπεγλέρα,δραστήριος αλλά με ημιτελείς προσπάθειες ο Χαβίτο,δεν τροφοδοτήθηκε πολύ ο Κόκε, από τον οποίο ο Άρης περιμένει το γκολ.Πολύ ανεβασμένος στην επανάληψη ήταν ο Ίβιτς.

Καλή σχετικά η διαιτησία του κ.Κασναφέρη.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Ντούσαν Μπάγιεβιτς): Χαλκιάς, Παπαδόπουλος, Ρονάλντο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Νέτο, Κόκε, Χαβίτο(85΄Κάλβο), Ίβιτς (70΄Άντερσον), Αουρέλιο, Φελίπε(78΄Σιστόν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Μπράβο, Άντζα, Ντομί, Λεντέσμα(63΄ Στολτίδης), Τορόσιδης, Γκαλέτι(85΄Μήτρογλου), Πατσατζόγλου, Τζόρτζεβιτς, Λούα Λούα, Κοβάσεβιτς (63΄ Νε).

Έτσι το είδαν…

Μπάγεβιτς:Δεχθήκαμε γκολ από δικό μας λάθος και θα ήταν άδικο αν δεν ισοφαρίζαμε.Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς,είναι ένα θετικό αποτέλεσμα που μας δίνει ψυχολογία για τη μεγάλη μάχη στην Ισπανία με την Σαραγόσα.Είχαμε ευκαιρίες και για την νίκη.Όχι,δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το χορτάρι.

Λεμονής: Όταν ισοφαρίζεσαι στο 93΄,σου μένει μια πικρή γεύση.Σε ένα τέτοιο χορτάρι μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να παίξει καλά.Το χόρτο ήταν δέκα πόντους ψηλό και δεν ευνοούσε το γρήγορο ποδόσφαιρο.Αντιμετωπίσαμε δυσκολίες στο β΄μέρος επειδή ο Ίβιτς ανέβηκε ψηλά και υπήρχε ελεύθερος παίκτης του αντιπάλου.Με την αλλαγή του Στολτίδη ξεπεράσαμε το πρόβλημα.Κάναμε φάσεις για να πάρουμε το ματς.Ο Άρης δημιούργησε φάσεις κυρίως από τα στημένα.

Στο 91΄λεπτό…

• Το ματς έγινε τέσσερις μέρες πριν το μεγάλο επαναληπτικό αγώνα με τη Σαραγόσα στο «Λα Ρομαρέδα» για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.Ο μεγάλος στόχος της εισόδου στους ομίλους είναι ένα στοίχημα και μια πρόκληση για την ομάδα μας.
  • Το “σπαθί του πρίγκιπα” φαίνεται ήδη να μεταμορφώνει τον Άρη που ολοένα και περισσότερο γίνεται ομάδα του Μπάγεβιτς.
  • Γεμάτο και με παλμό το γήπεδο από νωρίς με τους φιλάθλους του Άρεως να ζητούν στο τέλος την πρόκριση μέσα στην Ισπανία.
  • Παρών στο γήπεδο ήταν ο Πέτρος Κόκκαλης που παρακολούθησε το ματς από τη σουίτα που παραχώρησε ο Άρης.
  • Ψάρια,ναι ψάρια,κρατούσαν κάποιοι φίλαθλοι στη θύρα 3 για να πικάρουν τους ονομαζόμενους Γαύρους του Ολυμπιακού.
  • Το γκολ της ισοφάρισης πανηγυρίστηκε έξαλλα,ήταν μια δικαίωση για τους παίκτες που με επιμονή προσπάθησαν πολύ στο β΄μέρος.Παράλληλα ήταν μια ψυχολογική ένεση για το ματς της Ισπανίας.
  • Η ομάδα μετά τις δύο πρώτες ισοπαλίες με Πανιώνιο (εντός) και Καλαμαριά (εκτός) έκανε μία ακόμα εντός έδρας ισοπαλία.
  • Πολλά τα νεύρα από τον Λούα Λούα που πάντως πρέπει να μάθει να τα συγκρατεί.Μετά το τέλος του αγώνα έξαλλος ξέσπασε με κλωτσιές στη φυσούνα του γηπέδου.
  • Εντυπωσιακές παρουσίες στο γήπεδο από νεαρές φίλες του Άρεως τράβηξαν δικαιολογημένα τα βλέμματα των φιλάθλων.
  • Δυσφορία και σχόλια από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού και ειδικά τον Τάκη Λεμονή προκάλεσε το …μήκος του χόρτου.Προφανώς η ισοφάριση στο τέλος τους πείραξε όλους στην ομάδα του Πειραιά.\