Γήπεδο Νέας Σμύρνης

14-6-1970

Νίκησε ο Άρης στην Αθήνα την Καλλιθέα με 1-3

Έτοιμος για τη μεγάλη μάχη στον ημιτελικό δείχνει ο Άρης που κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του δυναμικού συγκροτήματος της Καλλιθέας.

Ο αγώνας έγινε στο γειτονικό με την Καλλιθέα γήπεδο της Νέας Σμύρνης και συγκέντρωσε πάνω από 10.000 ενθουσιώδεις θεατές.Ανάμεσά τους και αρκετοί φίλοι του Άρεως που έδωσαν το παρών στον καθοριστικό αυτό παιχνίδι.

Η Καλλιθέα, αν και αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Β΄εθνικής κατηγορίας, στάθηκε αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθεί με τον Λαζάρου στο 27ο λεπτό με κεφαλιά που αιφνιδίασε τον Χρηστίδη.

Η ομάδα μας, πολύ γρήγορα, μόλις τρία λεπτά μετά, ισοφάρισε με κεφαλιά του Άγγελου Σπυρίδωνος.
Στο 41ο λεπτό ο Άρης πήρε προβάδισμα στο σκορ με ωραίο σουτ του Κεραμιδά , μέσα από την περιοχή.

Στο β΄μέρος,
με το σκορ να είναι στο εύθραυστο 1-2, χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες.

Στο 86΄, μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Άρεως από τα δεξιά, ο Αλεξιάδης νίκησε τον τερματοφύλακα Δούκα της Καλλιθέας, κάνοντας το τελικό 1-3, σιγουρεύοντας την πρόκριση στον μεγάλο ημιτελικό.

Ο Άρης, παρά την αντίσταση της Καλλιθέας, κατάφερε και έφερε σε πέρας την αποστολή του.Κορυφαίοι παίκτες ήταν οι Πάλλας,Ναλμπάντης,Κεραμιδάς και Συρόπουλος