9 Οκτωβρίου 2013

ΠΑΟΚ -ΑΡΗΣ 63-71

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΑΔΑΣ

Στον πρώτο αγώνα της σεζόν Άρης και ΠAOK αναμετρήθηκαν για τα προημιτελικά του κυπέλλου σε νοκ άουτ αγώνα στην Πυλαία στις 9 Οκτωβρίου 2013.

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΒΕΖΥΡΗΣ, αναδημοσίευση από τη σελίδα ΑRIS RE

Ο δικέφαλος ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση παίρνοντας το προβάδισμα με 7-2 στο 3ο λεπτό ενώ με τρίποντο του Τσαϊρέλη το σκορ έγινε 13-6 στο 6’.

Μετά το time-out του Αγγέλου οι κίτρινοι βελτιώθηκαν και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-15. Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα 5-0 σερί κάνοντας το 21-15 όμως γρήγορα ο Άρης μάζεψε τη διαφορά εκμεταλλευόμενος τα πολλά χαμένα ριμπάουντ των γηπεδούχων.

Τελικά οι κίτρινοι ισοφάρισαν σε 23-23 στο 16’ και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Μποχωρίδη σε 25-26.

Η ανάπαυλα βρήκε την ομάδα του Αγγέλου μπροστά στο σκορ με 32-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, ο Άρης έφτασε μέχρι το +4 (45-49) μετά από καλάθι του Πελεκάνου ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 47-50.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι φάνηκαν πολύ άστοχοι κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης. Ο Γκίκας έγραψε το 47-52 στο 33’ και ο Μποχωρίδης αργότερα το 49-55. Ο Τσόχλας πέτυχε μόλις τον 4 ο πόντο της ομάδας του στην περίοδο στο 36 ο λεπτό μειώνοντας σε 51-55 όμως γρήγορα ο εξαιρετικός Πελεκάνος έγραψε το 51-58 δίνοντας βαθιά ανάσα στην ομάδα του που μετά προηγήθηκε με 52-60 και 54-63. Ο ΠΑΟΚ με τους Κούπερ και Μαργαρίτη μείωσε σε 58-63 αλλά ο Αθηναίου γράφοντας το 58-65 έκοψε τα φτερά του δικεφάλου.

Στα τελευταία λεπτά οι λιγοστοί φίλοι του Παοκ εκνευρισμένοι από την τροπή του αγώνα έριξαν αντικείμενα στο πάγκο του Άρη με τους διαιτητές να διακόπτουν προσωρινά την αναμέτρηση. Τελικά με καθυστέρηση οι 2 ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ και ο Άρης πήρε τη νίκη πρόκριση με 63- 71.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πελεκάνος,Αθηναίου και ο 19χρονος Μποχωρίδης.

Στα ημιτελικά ο Άρης κληρώθηκε να αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Πανιώνιο επίσης σε νοκ- άουτ αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ : Πέιν 5, Κούπερ 7, Κασελάκης 5, Τσαϊρέλης 11, Μπόγρης 7, Μαργαρίτης 23, Τσόχλας 2, Χαραλαμπίδης 3, Δέδας, Βουτσίτσεβιτς, Λιάπης

ΑΡΗΣ : Μποχωρίδης 15, Πελεκάνος 16, Αθηναίου 17, Βεζένκοφ 2, Χαρίσης 4, Γκίκας 2, Τσακαλέρης 5, Ασημακόπουλος 5, Μούρτος 3, Πουλιανίτης 2